Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej ponownie w Toruniu
Już 21 i 22 sierpnia 2025 roku w Toruniu usłyszycie niezapomniane piosenki filmowe w aktorskich interpretacjach na Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej. Po kilkuletniej przerwie festiwal powraca do Torunia.
- Chcemy wrócić do formuły, za którą stoi piękna historia i cudowne emocja, a mianowicie do Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej – mówi Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski. – Chcemy zorganizować bardzo ważną, bo 10. edycję festiwalu jeszcze w tym roku. 21 i 22 sierpnia powracamy z Festiwalem Piosenki i Ballady Filmowej.
- Przede wszystkim chciałbym podziękować prezydentowi Gulewskiemu za propozycję powrotu z festiwalem – powiedział dyrektor Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej Andrzej Szmak. – Na pytanie, które padło jeszcze zimą, czy możemy wznowić festiwal jeszcze w tym roku, odpowiedziałem, że tak, ale w wersji trochę pomniejszonej, bez przeglądu konkursowego.
- Jest to oryginalne, niepowtarzalne i unikalne w skali kraju, wydaje mi się, że też Europy wydarzenie, bo taki festiwal jest organizowany jeszcze w Hollywood. Nawiązuje ono do niezapomnianej ballady autorstwa Krzysztofa Komedy i Agnieszki Osieckiej „Nim wstanie dzień” stanowiącej główny motyw muzyczny realizowanego w roku 1964 na toruńskiej Starówce filmu "Prawo i pięść" – dodał Andrzej Szmak.
Festiwal otworzył nową przestrzeń zainteresowania, kierując uwagę na piosenkę i balladę filmową w różnych formach stylistycznych i gatunkowych, jako obszar związanej z filmem twórczości, który wart jest wyróżnienia i szczególnej refleksji.
10. edycja Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej stanowi w założeniach programowych i artystycznych kontynuację poprzednich dziewięciu edycji. Do udziału w festiwalu zapraszani są wyłącznie śpiewający aktorzy filmowi i teatralni. W programie tegorocznej edycji zrezygnowano z przeglądu konkursowego, stanowiącego w poprzednich edycjach stały element festiwalu, i tym samym ograniczono go do dwóch dni. W kolejnych edycjach przewidziany jest powrót do organizacji festiwalu wraz z przeglądem konkursowym.
W pierwszym dniu festiwalu w koncercie otwarcia podzielonym na dwie części, usłyszymy koncert muzyki filmowej wybitnego polskiego kompozytora Michała Lorenca w wykonaniu zespołu Des Orient z udziałem solistek Niny Kodorskiej i Agnieszki Kowaluk oraz najpiękniejsze międzywojenne piosenki filmowe w wykonaniu Anny Sroki-Hryń, aktorki teatru Roma. Natomiast w drugim dniu festiwalu odbędzie się Koncert Galowy orkiestry symfonicznej Alla Vienna pod kierownictwem Jana Niedźwiedzkiego, podczas którego wysłuchamy występu solistów: Alony Szostak, Moniki Dryl, Pauliny Walendziak, Karoliny Micor, Kamila Franczaka, Jakuba Szyperskiego, Anny Sroki-Hryń, Jakuba Wociala i Sebastiana Machalskiego. Koncert poprowadzą: Magdalena Grąziowska z Narodowego Teatru Starego w Krakowie i Mariusz Kiljan z Teatru Polskiego we Wrocławiu.
10. edycja Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej odbędzie się 21 i 22 sierpnia w CKK Jordanki. Gmina Miasta Toruń przekazała na jego organizację 430 tys. zł. Koncerty będą biletowane.
Bilety na Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej będą dostępne w drugiej połowie lipca br.
Bilet na pierwszy dzień: 50 zł
Bilet na drugi dzień: 60 zł
Karnet: 90 zł
Bilety będzie można nabyć stacjonarnie w kasie Krzywej Wieży oraz w dniach koncertu w CKK Jordanki. Elektronicznie w serwisie: ebilet.pl.
PROGRAM
21 sierpnia, sala koncertowa CKK Jordanki, godz.18:30
Koncert Otwarcia
- część pierwsza: „Wiosna wróci, i tak”- koncert muzyki filmowej wybitnego polskiego kompozytora Michała Lorenca w wykonaniu zespołu Des Orient z udziałem solistek Niny Kodorskiej i Agnieszki Kowaluk
- część druga: „Jutro będzie lepiej” – najpiękniejsze międzywojenne piosenki filmowe w wykonaniu Anny Sroki-Hryń aktorki Teatru Roma.
22 sierpnia, sala koncertowa CKK Jordanki, godz. 20:00
Koncert Galowy z udziałem:
- orkiestry symfonicznej Alla Vienna pod kierownictwem Jana Niedźwiedzkiego, solistów: Alony Szostak, Moniki Dryl, Pauliny Walendziak, Karoliny Micor, Kamila Franczaka, Jakuba Szyperskiego, Anny Sroki-Hryń, Jakuba Wociala, Sebastiana Machalskiego.
Prowadzenie Koncertu: Magdalena Grąziowska (Narodowy Teatr Stary w Krakowie), Mariusz Kiljan (Teatr Polski w Wrocławiu).
Kliknij, by powiększyć

Fot. © UMT 2025, autor: Paula Gałązka, licencja: CC BY-NC 4.0