Łukasz Broniszewski z toruńskiej Fundacji Stabilo został wybrany prezesem zarządu Kongresu Ruchów Miejskich.

Kongres Ruchów Miejskich to oddolne i dobrowolne porozumienie aktywistek i aktywistów zrzeszonych w kilkudziesięciu ruchach miejskich z ponad 20 polskich miast. Powstał dla prowadzenia przez skupione w nim organizacje długoterminowej i kompleksowej działalności na rzecz takich krajowych rozwiązań prawnych, polityk i strategii rozwoju, wartości, społecznych narracji i standardów, które sprzyjają zrównoważonemu, demokratycznemu i egalitarnemu rozwojowi miast w Polsce, zgodnie z zapisami Tez Miejskich.

- To dla mnie ogromne wyróżnienie i zobowiązanie, które przyjmuję z gotowością do działania. Jesteśmy organizacją sieciujacą, reprezentującą kilkadziesiąt różnorodnych środowisk. Nadszedł czas na koncentrację na działaniu, na organizowaniu, na słuchaniu i wspieraniu. Chciałbym, abyśmy razem zbudowali Kongres Ruchów Miejskich, który będzie jeszcze silniejszym zapleczem i organizacją parasolową dla wszystkich naszych członkowskich środowisk, zapewniając im bezpieczeństwo i biorąc na siebie odpowiedzialność - mówi Łukasz Broniszewski.

- Gratuluję wyboru i trzymam kciuki za realizację ambitnych planów i budowanie silnej pozycji środowisk miejskich w całej Polsce - powiedział Paweł Gulewski, prezydent Torunia.

Łukasz Broniszewski działa w Fundacji Stabilo, która od 18 lat prowadzi działania w obszarze partycypacji obywatelskiej, ochrony zdrowia psychicznego, prawa i dostępności. Od kilku lat Fundacja współpracuje także z Gminą Miasta Toruń. W jej imieniu prowadziła proces konsultacyjny „Porozmawiajmy o Winnicy”, dotyczący sposobu zagospodarowania obszaru przyrodniczego Winnicy w Toruniu. 

Fundacja zaangażowana była także w organizację Toruńskiego Kongresu Dialogu, a obecnie prowadzi konsultacje społeczne dotyczące projektu rewitalizacji Skweru Broniewicza w Toruniu, obejmującego okolice Fontanny Cosmopolis i fontanny na Skwerze Motyli.

Celami Kongresu Ruchów Miejskich są:

• budowanie sieci wzajemnej współpracy,
• tworzenie miejsca służącego wymianie informacji, wzajemnego wsparcia oraz podnoszenia kompetencji członków Kongresu,
• propagowanie Tez Miejskich oraz wartości z nich wynikających,
• kreowanie platform wiedzy o mieście i dobrych praktykach miejskich,
• wspieranie instytucji działających na rzecz zrównoważonego rozwoju miast,
• monitorowanie i inicjowanie wdrażania ogólnokrajowych regulacji prawnych, prowadzonych praktyk politycznych, aby działania te były prospołeczne, sprawiedliwe i służyły środowisku w miastach.

STRONA INTERNETOWA KRM