Przedstawiciele toruńskiego samorządu wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Roku Spółdzielczości.

ONZ ustanowił rok 2025 Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości. W związku z tym 28 maja 2025 roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął przez aklamację uchwałę w sprawie promowania idei spółdzielczości. Decyzja ta stanowi wyraz uznania dla znaczenia spółdzielczości w Polsce oraz jej roli w budowaniu sprawiedliwego i zrównoważonego społeczeństwa. 

Regionalne obchody Międzynarodowego Roku Spółdzielczości zostały zorganizowane 1 lipca 2025 r. w Bydgoszczy. W spotkaniu udział wzięli przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz i zastępczyni prezydenta miasta Dagmara Zielińska oraz przedstawiciele toruńskich  spółdzielni.

- Toruńskie osiedla będące w zasobach ok. 30 spółdzielni, nie są to - jak się czasami mówi - „blokowiska”, ale piękne dzisiaj osiedla, pełne bujnej zieleni, których zarządcy dbają o potrzeby mieszkańców, nie tylko te infrastrukturalne i techniczne, związane z: eksploatacją, remontami, naprawami, sprzątaniem terenów osiedlowych i segregacją odpadów, ale także o potrzeby dotyczące integracji międzypokoleniowej, aktywności kulturalnej, sportowej i zdrowotnej czy hobbystycznej – jednym słowem o ofertę dla mieszkańców w każdym wieku, od malucha po seniora mówiła Dagmara Zielińska. 

Jednym z punktów uroczystości było wręczenie Brązowego Krzyża Zasługi oraz medali, złotych i srebrnych, oraz odznaczeń spółdzielczych za długoletnią służbę zasłużonym spółdzielcom z regionu. Wśród odznaczonych Złotym Medalem za Długoletnią Służbę był Marek Żółtowski, wieloletni prezes toruńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Kopernik oraz prezes Zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Toruniu.


Na terenie Torunia działa ok. 30 spółdzielni mieszkaniowych. Do największych należą „Młodzieżowa” SM, SM „Kopernik”, SM „Rubinkowo”, SM „Na Skarpie”. Spółdzielnie mieszkaniowe zapisały ważną kartę w historii Torunia poprzez stały rozwój i modernizację zasobów mieszkaniowych. SM prowadzą działalność na podstawie ustaw: Prawo spółdzielcze i ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz zarejestrowanego statutu. Statut spółdzielni jest prawem umownym, wiąże spółdzielnię i jej członków tak, jak wiążące są umowy między stronami stosunku cywilnoprawnego. Statut wiąże członków założycieli oraz wszystkich przystępujących do spółdzielni. Tak silna struktura odpowiedzialności i powiązań prawnych oraz finansowych, czyni spółdzielnie mieszkaniowe długotrwałym oraz istotnym i atrakcyjnym finansowo dla jej członków sposobem zarządzania nieruchomościami.

Fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy