Do Torunia przyjechało ponad 60 ekspertów i liderów opinii reprezentujących think tanki z większości krajów członkowskich UE, by rozmawiać o przyszłości Unii Europejskiej. Tematami przewodnimi były zdolności obronne UE i dezinformacja. W Toruniu Think Tank Forum odbywa się w dniach 9-10 maja 2025 roku.

- Kiedy zastanawialiśmy się, jakie wydarzenie mogłoby być prezentowane w Toruniu w ramach prezydencji Polski, która prowadzona jest przecież w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, to był pomysł Pani Minister Sobkowiak-Czarneckiej, by forum organizacji pozarządowych, forum myślicieli unijnych, odbyło się właśnie w naszym mieście. Nie jest sztuką zorganizować spotkania takie, jakie odbywają się w Warszawie, kiedy na Stadionie Narodowym czy w Muzeum Historii Polskiej na Cytadeli przyjeżdżają ministrowie zewsząd, bo to są zamknięte spotkania. Tak jest więcej służby ochrony państwa niż ministrów. Efektem czego jest średni dostęp dla tych, którzy chcieliby posłuchać, wziąć udział czy wymienić myśli. Mi szczególnie zależało, ponieważ mówimy o moim Toruniu, żeby odbywało się tutaj takie spotkanie, które będzie miało swoje źródło i będzie pozwalało w nim uczestniczyć, mając w miarę otwarty charakter - mówił Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Grzegorz Karpiński. – To spotkanie daje możliwość przeniesienia z Warszawy na ten właściwy poziom, nas wszystkich, obywateli Unii Europejskiej, tych wielkich debat, które się toczą w Brukseli czy w Paryżu, które dzisiaj się toczą w Kijowie. Bo Unia Europejska zmienia się na naszych oczach. Świat się zmienił na naszych oczach

- Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej jest bardzo ważnym wydarzeniem, bo mam miejsce raz na 13 i pół roku. Od 1 stycznia do 30 czerwca to Polska ma przyjemność sprawować prezydencję w radzie UE. To jest wyjątkowy moment, tak, jak powiedział minister Karpiński, kiedy ten polski punkt widzenia może szczególnie mocno wybrzmieć. Było dla nas jasne w Kancelarii Premiera, że chcemy żeby ta prezydencja miała też charakter otwarty, nie znajdowała się tylko w Warszawie, za zamkniętymi drzwiami, gdzie rozmawiają tylko przedstawiciele strony rządowej, ale chcieliśmy w prezydencję zaangażować jak najwięcej grup społecznych powiedziała Podsekretarz Stanu ds. Unii Europejskiej W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.

Minister Magdalena Sobkowiak-Czarnecka mówiła, że Polski rząd stoi na stanowisku, że polityka spójności powinna być tworzona regionalnie. Podkreśliła również, że Think Tank Forum jest wydarzeniem wyjątkowym.

- Osoby, które przyjechały do Torunia są to osoby, które stoją za większością kluczowych decyzji Unii Europejskiej, bardzo doświadczone w UE, które zajmowały kluczowe stanowiska czy w Komisji Europejskiej, czy w rządach krajowych. Dzisiaj z pozycji doradców, którzy działają w tzw. think tankach, czyli forum wymiany myśli, a są tutaj przedstawiciele całej 27 i dodatkowych krajów zaproszonych, wypracowują rekomendacje, które potem trafiają na biurka premierów i prezydentów w całej Unii Europejskiej. Stąd waga tego spotkania dodała.

Pierwsza część Think Tank Forum odbywała się w Warszawie, natomiast druga odbyła się w Toruniu pod hasłem "Lepsza Europa".

- Przede wszystkim chcę bardzo podziękować panu prezydentowi Torunia, ale też Panu ministrowi, bo wiem, że jest z Torunia, bo nie ma większego ambasadora Torunia w Warszawie, jak mister Grzegorz Karpiński. Bardzo dziękuję Wam za fantastyczną współpracę, za pełną przychylność do wszystkich naszych pomysłów mówiła Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.

- Toruń zaczyna być na nowo odkrywaną perełką na europejskiej mapie turystycznej więc cieszę się, że takie osoby, które mają ogromny wpływ na swoje społeczności lokalne wrócą jutro z Torunia i będą mówiły, że widziały tu coś wyjątkowego, a przede wszystkim, że tutaj odbywały się kluczowe dla Unii Europejskiej dyskusje podkreślała minister Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.

Tematami przewodnimi w Toruniu były zdolności obronne UE i dezinformacja. Eksperci i liderzy opinii reprezentując think tanki z większości krajów członkowskich UE przybyli do Torunia 9 maja i do 10 maja tworzą forum wymiany myśli. Podkreślano również, że województwo kujawsko-pomorskie jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski jeśli chodzi o obronność i zaangażowanie NATO w tym regionie. 

- Jeszcze raz dziękuję za goszczenie w mieście Kopernika i Pani Minister, Panie Ministrze za decyzję, żeby jeden z ważniejszych punktów tej prezydencji, która poświęcona jest bezpieczeństwu, odbywała się w Toruniu – mówił prezydent Torunia Paweł Gulewski. Teraz najtęższe głowy Unii Europejskiej, przedstawiciele think tanków zastanawiają się,  w jaki sposób poskładać na nowo nasze postrzeganie bezpieczeństwa jako pewnej usystematyzowanej polityki i mam nadzieję, co do tego jestem przekonany, że Ci ludzie, którzy dzisiaj będą wypracowywać pewne rekomendacje dla swoich liderów z krajów, dla komisji, instytucji, bo nie mamy czasu do stracenia, biorąc pod uwagę, co dzieje się za naszą wschodnią ścianą. Bardzo się cieszę, że Toruń jest miejscem, do którego przyjeżdża wielki, europejski świat. 

Prezydent Torunia Pweł Gulewski przypomniał, że Toruń jest miejscem do którego coraz częściej przyjeżdżają dyplomaci z różnych części świata. Poza tym Toruń można odkrywać na nowo, leży na szlaku północ-południe, jest położony w atrakcyjnym miejscu, a dodatkowo jest miejscem gdzie można organizować podobnego jak think tank typu debaty. Dodatkowym atutem jest ośrodek akademicki w postaci Uniwersytetu Mikołaj Kopernika i inne wyższe uczelnie. Prezydent przedstawił również możliwość dalszej współpracy. 

Wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski  podkreślał, że - dziś nie powinniśmy się zastanawiać, czy jesteśmy na rozdrożu, ale do jakiego celu zaprowadzi nas jedna droga, którą będziemy podążali. 

Think Tank Forum to międzynarodowe wydarzenie organizowane przez kancelarię premiera i Centrum Stosunków Międzynarodowych, w ramach kalendarza polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W jego dwudniowych obradach w Warszawie i Toruniu bierze udział  ponad 60 ekspertów i liderów opinii reprezentujących czołowe europejskie analityczne think-tanki z państw członkowskich UE, a także z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Liechtensteinu. Wśród instytucji obecnych na forum znajdują się m.in. Fundacja Bertelsmanna, Egmont Institute, Globsec, ISPI czy Instytut Roberta Schumana. W wydarzeniu uczestniczą także byli wysocy urzędnicy unijni, w tym Margaritis Schinas i Mariya Gabriel.

Organizatorzy zapowiedzieli, że inicjatywa forum eksperckiego w tym kształcie ma być kontynuowana również w przyszłym roku. Ma powstać również specjalny raport, który podsumuje to, co wydarzyło się w Toruniu.

Fot. © UMT 2025, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0