Urząd Miasta Torunia gościł wybitnego brytyjsko-polskiego historyka i autora wielu cenionych książek, Normana Daviesa. Podczas wizyty profesor spotkał się z Prezydentem Miasta Torunia, Pawłem Gulewskim.
Rozmowa dotyczyła m.in. roli historii w budowaniu tożsamości lokalnej i narodowej, a także znaczenia Torunia w dziejach Polski i Europy. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze i było okazją do wymiany poglądów na temat współczesnych wyzwań stojących przed edukacją historyczną. Nie zabrakło drobnych upominków i autografu dla mieszkańców w jednej z książek Normana Daviesa.
W spotkaniu uczestniczył też dyrektor Wydziału Kultury Tomasz Maliszewski.
Norman Davies jest synem Richarda i Elizabeth Davies. Studiował historię w Magdalen College na Uniwersytecie Oksfordzkim, w Grenoble, w Perugii i na University of Sussex. Doktoryzował się w 1973 na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Od 1971 jest wykładowcą, a od 1985 profesorem zwyczajnym w Szkole Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich (School of Slavonic and East European Studies), University College London w Londynie. Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.
Po przejściu na wcześniejszą emeryturę poświęcił się pisaniu książek. Jest autorem takich dzieł historycznych jak: Boże igrzysko (Historia Polski w dwóch tomach), Serce Europy (Krótka Historia Polski), Orzeł biały – czerwona gwiazda, Wojna polsko-sowiecka 1919-1920, Europa, Mikrokosmos (historia Wrocławia),Wyspy. Jedno z ostatnich jego dzieł, Powstanie 44 było jedną z najlepiej sprzedających się książek sierpnia 2004.
Członek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.
W 1998 roku został nakręcony film dokumentalny o Normanie Daviesie w reżyserii Krzysztofa Wierzbickiego pt."Historia Normana Daviesa".
Fot. © UMT 2025, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0