Utwory toruńskich kompozytorów zabrzmią 19 marca o godz. 18.00 w Dworze Artusa podczas pierwszego wieczoru z cyklu Koncertów Towarzyskich. Ich organizatorem jest reaktywowane po piętnastoletniej przerwie Pomorskie Towarzystwo Muzyczne.

Muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Rafała Kłoczko wykonają utwory kompozytorów mających istotny związek z regionem, znanych i uznanych w świecie muzycznym, niektórych wcześniej związanych z Towarzystwem. Zabrzmią ciekawe i zróżnicowane kompozycje, również specjalnie napisane na tę okazję. W Dworze Artusa zabrzmi Preludium - Perpetuum Mobile Zygmunta Moczyńskiego, Momenti Musicali na flet i orkiestrę smyczkową Bernadetty Matuszczak, Pieśni Powrotu na orkiestrę smyczkową i klawesyn Tomasza Prasquala Praszczałka, W stronę Atmy Piotra Perkowskiego, Taniec Kaszubski Jana Michała Wieczorka oraz Kujawiak dla T. Magdaleny Cynk. Melomani usłyszą również Pięć Melodii Ludowych Witolda Lutosławskiego z okazji roku tego kompozytora. Koncert poprowadzi prezes Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego Magdalena Cynk. Wstęp jest wolny.

- Głównym celem tego cyklu będzie kształtowanie muzycznej tożsamości melomanów i muzyków w oparciu o związek z regionem, tradycją i twórczością współczesną – mówi Magdalena Cynk.

Pomorskie Towarzystwo Muzyczne działające od 1921 r. zajmowało się organizowaniem wydarzeń kulturalnych, poszerzaniem oferty muzycznej w regionie oraz edukacją. Do jego najważniejszych zasług należy założenie Konserwatorium Muzycznego, obecnego Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. PTM organizowało koncerty w Toruniu i w innych miastach Pomorza, na których wykonawcami byli wybitni muzycy. Urządzano także odczyty poświęcone polskim kompozytorom, organizowano kursy śpiewu chórowego oraz poranki muzyczne dla młodzieży. Przez wiele lat działała symfoniczna i kameralna orkiestra PTM, którą dyrygowali Adam Kuryłło, założyciel Towarzystwa. Wśród zasłużonych działaczy warto wymienić Piotra Perkowskiego, Jana Michała Wieczorka, Zygmunta Moczyńskiego, Lecha Witkowskiego. Ostatni uroczysty koncert organizowany przez Towarzystwo odbył się w 1998 r. w Dworze Artusa z udziałem Toruńskiej Orkiestry Kameralnej z okazji obchodów 75-lecia jego działalności. Obecni nowi członkowie Towarzystwa mają spore doświadczenie w inicjowaniu i prowadzeniu wielu artystycznych przedsięwzięć. To w większości muzycy, animatorzy i dyrektorzy instytucji kulturalnych w regionie. Towarzystwo po 15-letniej przerwie chce powrócić do tradycji organizowania koncertów, kursów, warsztatów i przypomnieć znakomitą historię jednego z najważniejszych stowarzyszeń działających w naszym regionie.