Wybitni reportażyści i uznani twórcy telewizyjni będą gościć na Festiwalu Sztuki Faktu organizowanym przez Urząd Miasta Torunia, Toruńską Agendę Kulturalną i Telewizję Polską w dniach 11–13 kwietnia 2013 roku w Toruniu.
Przypomnijmy, że 12 lutego 2013 r. prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał list intencyjny odnośnie współorganizacji festiwalu z Prezesem Zarządu Telewizji Polskiej S.A. Juliuszem Braunem.
Najważniejsze dokumenty i reportaże z dorobku TVP, Noc Reporterów z udziałem zespołów „Reportera Polskiego”, „Magazynu Ekspresu Reporterów”, „Sprawy dla reportera”, warsztaty dziennikarskie prowadzone przez szefów „Wiadomości” i „Panoramy” oraz panel o przyszłości sztuki faktu — to jedynie niektóre z propozycji programu wydarzenia.
W pierwszej edycji wydarzenia dedykowanego sztuce reportażu wezmą udział między innymi Piotr Kraśko, Joanna Racewicz, Michał Olszański i Mariusz Walter, przed laty założyciel i twórca reportażu w Telewizji Polskiej; reżyserzy telewizyjnego Teatru Faktu — Ryszard Bugajski i Janusz Dymek oraz jurorzy Festiwalu, którymi są dokumentaliści różnych gatunków medialnych: Lidia Duda, Jacek Bławut, Irena Piłatowska i Marek Miller. W czasie Festiwalu wręczona zostanie nagroda Prezesa TVP za osiągnięcia w dziedzinie reportażu i dokumentu.
- W Toruniu spotkają się reporterzy i autorzy różnych gatunków wyrastających z faktu, z wydarzenia, z dokumentu, z prawdziwej materii życia — wyjaśnia Jacek Snopkiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu. - Nawet reporterzy wszystkich programów Telewizji Polskiej spotkają się w jednym miejscu po raz pierwszy.
Jacek Snopkiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu
Toruński festiwal będzie poświęcony przede wszystkim sztuce reportażu w Telewizji Polskiej i jego twórcom. - W czasie spotkań z widzami, paneli, dyskusji chcemy odwołać się do wielkiej tradycji polskiego reportażu. Od przedwojennych „Wiadomości Literackich” Konrada Wrzosa, Melchiora Wańkowicza do generacji reporterów „Polskiego Października” — Andrzeja Mularczyka, Ryszarda Kapuścińskiego i twórców reportażu telewizyjnego Mariusza Waltera, Mariana Marzyńskiego, Eugeniusza Pacha, Macieja Szumowskiego, Józefa Błachowicza, Tamary Sołoniewicz - dodaje Jacek Snopkiewicz.
W ciągu trzech festiwalowych dni odbędzie się przegląd konkursowy oraz zostaną zaprezentowane spektakle Teatru Faktu TVP. Wydarzenie zakończy uroczysta gala wręczenia nagród prowadzona przez Joannę Racewicz i Michała Olszańskiego, którą będzie można zobaczyć na antenie TVP 2.
prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał list intencyjny odnośnie współorganizacji festiwalu
z Prezesem Zarządu Telewizji Polskiej S.A. Juliuszem Braunem
- Za sprawą Festiwalu Sztuki Faktu Toruń stanie się miejscem debaty o współczesnych mediach — mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor Festiwalu. - Ważnym punktem programu będą warsztaty dziennikarskie i spotkania ze studentami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Chcielibyśmy, aby Festiwal przyczynił się do kształtowania nowej generacji reporterów i dokumentalistów.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe będzie bezpłatny. Centrum festiwalowe mieścić się będzie w Teatrze „Baj Pomorski”. Program wydarzenia i system internetowej rezerwacji bezpłatnych wejściówek jest dostępny w serwisie internetowym www.sztukafaktu.pl. Wejściówki można również rezerwować telefonicznie w Toruńskiej Agendzie Kulturalnej pod numerem telefonu 56 621 03 33.