Pokaz filmu „Czarne Błoto”
Bohaterem filmu „Czarne Błoto” Ryszarda Kruka jest 60-letni Zbigniew Jaskólski, który 27 lat temu wraz z żoną Jadwigą postanowił zamieszkać poza miastem. Tak znalazł się we wsi Czarne Błoto. W filmie pokazano codzienne życie małżeństwa prowadzącego biodynamiczną hodowlę kóz. Składają się na nie takie czynności, jak dojenie, karmienie, doglądanie łąk, produkcja wyrobów z mleka, wyjazdy na targowisko i sprzedaż własnych produktów. Sceny kręcone były w różnych warunkach pogodowych i porach roku. Z czasem film ukazuje drugi ukryty temat.
Główny bohater zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD), ma również silne stany lękowe. W tych chorobach ważny jest dobór leków. Pan Zbigniew odkrywa, że kontakt ze zwierzętami i naturą tonuje chorobę. Postanawia ujawnić się z chorobą i zaprasza innych chorych na terapeutyczne sesje z kozami oraz spacer po pięknych łąkach i lasach. To odważny krok, ponieważ ludzie z problemami natury psychicznej są przez społeczeństwo mocno stygmatyzowani – piszą twórcy.
Warto przypomnieć, że film jako jedyny będzie reprezentował Polskę na Salt Film Nights – międzynarodowym przeglądzie filmów ekologicznych w Oslo 13-16 września 2021 r.
Ryszard Kruk - rocznik 1968, torunianin. Magister biologii, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, reżyser, scenarzysta, autor zdjęć, producent filmowy, nauczyciel akademicki UMK. Od ponad 20 lat związany z produkcją filmową i telewizyjną. Jako producent zewnętrzny realizował programy emitowane w TVP S.A. O/Bydgoszcz, Poznań, Gdańsk. Ma na swoim koncie filmy reklamowe, edukacyjne, instruktażowe. W głównej mierze jednak zajmuje się produkcją, reżyserią i tworzeniem scenariuszy do krótko i średniometrażowych dokumentów. Dotychczas prezentowano je na kilkudziesięciu festiwalach filmowych, w tym renomowanym Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Często jest również autorem zdjęć do swoich filmów, m.in. do dokumentu „Taksówkarz” obsypanego nagrodami na międzynarodowych festiwalach w kraju i zagranicą oraz współautorem zdjęć do filmu „Republika. Narodziny legendy” prezentowanego na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Jego filmy (m.in. „Taksówkarz”, „Ziggy Dust”) są emitowane w TVP Kultura, TVP 2, Kino Polska, TVP Bydgoszcz, TV Toruń, a jeden z najnowszych dokumentów „Republika. Narodziny legendy” miał już kilkadziesiąt emisji w kilku pasmach topowej stacji telewizyjnej CANAL+.
Wejściówki na pokaz można odebrać w recepcji CSW. Liczba miejsc jest ograniczona.