Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. "Pięć wieków po Koperniku"
Toruński Festiwal Nauki i Sztuki zbliża się wielkimi krokami. Czekają nas trzy dni po brzegi wypełnione imprezami popularnonaukowymi i artystycznymi. W programie znalazło się około 100 imprez.
21. edycja festiwalu, której przyświeca hasło "Pięć wieków po Koperniku" rozpocznie się w sobotę 22 kwietnia i zakończy w poniedziałek 24 kwietnia 2023 r.
To już tradycja, że każdego roku Toruń na kilka dni staje się stolicą nauki i sztuki. Badacze i studenci z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz pracownicy lokalnych instytucji kultury i nauki w przystępny oraz atrakcyjny sposób prezentują swoje osiągnięcia, przybliżają dyscypliny, którymi się zajmują i aktualne tematy badawcze. Naukowe święto to również okazja, by zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych – laboratoriów, muzealnych magazynów, pracowni artystów oraz na zaplecza firm i instytucji.
Tradycyjnie nie zabraknie więc naukowych eksperymentów, kreatywnych warsztatów, ciekawych spotkań i wykładów, wystaw oraz spektakli.
Wzorem lat ubiegłych spodziewamy się ponad 30 tys. uczestników i uczestniczek, w tym grupy festiwalowych turystów, którzy w kwietniu specjalnie przyjeżdżają do Torunia, by bawiąc się zdobywać wiedzę.
Przypominamy, że udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, na część z nich jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Dotyczy to przede wszystkim wydarzeń, na których obowiązuje limit miejsc. To różnego rodzaju warsztaty, kameralne pokazy i spotkania. Zapisać się będzie można poprzez stronę Festiwalu (https://www.festiwal.torun.pl/. Elektroniczne zapisy na wydarzenia ruszą w piątek 14 kwietnia o godz. 15.
Impreza odbywać się będzie w blokach tematycznych w wybranych miejscach w Toruniu, m.in. w kampusie uniwersyteckim, na Starówce oraz wybranych Wydziałach. Każde z tych miejsc będzie miało swój temat wiodący.
Popularnonaukowe święto tradycyjnie już ma swój motyw bądź hasło przewodnie – nawiązujące do aktualnych tematów badawczych i wydarzeń na świecie. W ubiegłych latach były to m.in. czas i przestrzeń, energia oraz Wisła. W tym roku hasło związane jest z Mikołajem Kopernikiem.
Nie mogło być inaczej - Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnąc upamiętnić znamienitego uczonego, ustanowił rok 2023 – Rokiem Mikołaja Kopernika.
Obchodzimy bowiem 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma i jednocześnie – patrona Uniwersytetu. Program obchodów Roku Kopernikańskiego jest wyjątkowo bogaty. Imprezy sportowe, kulturalne i naukowe liczyć możemy w dziesiątkach. Centralną z nich będzie Światowy Kongres Kopernikański, który uświetnią wykłady laureatów Nagród Nobla. Postaci Mikołaja Kopernika nie mogło również zabraknąć na Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki.
Wybitny astronom, twórca teorii heliocentrycznej, matematyk, prawnik, lekarz, ekonomista, teolog – Mikołaj Kopernik był wszechstronnie wykształcony, posiadał wiedzę i umiejętności z wielu dziedzin nauki i życia. Podczas Festiwalu sprawdzimy, jak wygląda nauka "Pięć wieków po Koperniku", nie zabraknie też oczywiście imprez związanych z życiem i czasami wielkiego astronoma.