W ich wnętrzu dochodzi do reakcji termojądrowych, powstają wówczas cząstki, przed którymi bardzo długa droga. Przedzierają się przez strukturę swojej macierzystej gwiazdy, aby ją opuścić, po czym wpadają w kosmiczną pustkę, gdzie pędzą z niewyobrażalną prędkością, by ostatecznie trafić do naszego oka.
Do 10. edycji konkursu, organizowanego przez centrum nauki Hevelianum, zgłoszono największą w dotychczasowej jego historii liczbę prac – 700, a do rywalizacji stanęło najwięcej autorów – 240 z całego świata. W sumie do wszystkich jego odsłon wpłynęły 2 832 zdjęcia, z czego 103 zostały nagrodzone, a 150 wyróżniono.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej – www.astrocamera.pl – na której jest dostępna interaktywna mapa nieba wraz ze wszystkimi nagrodzonymi i wyróżnionymi w konkursie zdjęciami oraz „Poradnik astrofotografii”.
Wystawa "AstroCamera. Niebo w obiektywie" będzie dostępna w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy od 30 marca do końca grudnia 2023 r. Zwiedzanie będzie możliwe w ramach zwiedzania interaktywnych wystaw toruńskiego centrum nauki.
Wystawa czasowa “AstroCamera. Niebo w obiektywie”
Organizator: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Gmina Miasta Toruń
Kuratorki wystawy: Magdalena Maszewska, Magdalena Więcek-Olszewska
Współpraca: Agata Ferenc, Paweł Golak, Katarzyna Mejna, Anna Morawska
Projekt wystawy: Grupa Gdyby (Ewa Kierklo, Stanisław Kempa)
Projekty graficzne: Anita Wasik
Wykonanie: Czapla Dekor Bartosz Cybowski
Teksty: Magdalena Maszewska, Przemysław Rudź, Magdalena Więcek-Olszewska
Redakcja językowa: Katarzyna Żelazek
Tłumaczenia: Klaudia Nowicka, Bogna Pazderska
Patronat honorowy: Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), Związek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA)
Patronat medialny: National Geographic Polska, Wiedza i Życie, Urania – Postępy Astronomii, Radio Gdańsk
Dofinansowano z programu “Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.