Solidarni z Ukrainą
Od 4 lat w Ukrainie toczy się wojna. Toruń od początku agresji Rosji na Ukrainę podejmował działania na wielu polach, wspierające uchodźców oraz miasto partnerskie Łuck.

- W kolejną rocznicę wybuchu wojny – brutalnej agresji Rosji na Ukrainę – proszę przyjąć ode mnie oraz całej społeczności Torunia wyrazy głębokiej solidarności i niezmiennego wsparcia dla Pana Mera oraz mieszkańców Łucka. 24 lutego pozostaje datą, która na zawsze zmieniła losy Europy. Od tego dnia Ukraina każdego dnia broni swojej wolności, suwerenności i prawa do samostanowienia. Postawa mieszkańców Łucka – ich odwaga, determinacja i odpowiedzialność za przyszłość – budzą nasz najwyższy szacunek - napisał w liście Paweł Gulewski, Prezydenta Miasta Torunia. - Nasze partnerskie relacje, budowane przez lata na współpracy kulturalnej i sportowej, w obliczu wojny nabrały szczególnego wymiaru. Toruń od pierwszych dni konfliktu stoi u boku Łucka - organizując pomoc humanitarną, transporty darów oraz przekazując wsparcie rzeczowe, które służy mieszkańcom Waszego miasta. W pierwszym okresie wojny wyrazy solidarności i wsparcia dla Ukrainy płynęły także od naszych miast partnerskich - Getyngi i Angers - które włączyły się w działania pomocowe. W tych dniach chcę raz jeszcze zapewnić, że Łuck nie jest sam. Wierzymy głęboko, że Ukraina zwycięży, a sprawiedliwy i trwały pokój pozwoli odbudować kraj i przywrócić jego mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Życzę Panu oraz wszystkim mieszkańcom Łucka siły, wytrwałości i nadziei na spokojniejsze dni.
Od 1 marca 2022 roku do 23 lutego 2026 roku zostało nadanych w Toruniu 8 017 numerów PESEL ze statusem UKR, w tym w 2025 roku - 354. Do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego zgłoszono w tym czasie na potrzeby zbiorowego zakwaterowania obywateli Ukrainy prawie 1,3 tys. miejsc w 20 toruńskich obiektach - w ciągu trwania wojny przyjętych do nich zostało w sumie prawie 1,5 tys. osób. Obecnie w Toruniu na pobyt czasowy zameldowane są 1 153 osoby z obywatelstwem ukraińskim, natomiast na pobyt stały 160 osób.
Od początku wojny w Toruniu prowadzone były zbiórki darów i wysyłane transporty do naszego miasta partnerskiego Łucka. Koordynatorem zbiórek był MOPR. Wysłaliśmy łącznie 14 transportów, które zawierały m.in. artykuły spożywcze, artykuły higieniczne, środki czystości, artykuły pierwszej pomocy (apteczki, bandaże, leki), odzież (czapki, kurtki przeciwdeszczowe, odzież termiczna), namioty i agregaty prądotwórcze. Jeden z transportów był nietypowy - 14 września 2022 r. do Łucka dotarło pięć autobusów marki Jelcz - wraz z częściami zamiennymi przydatnymi w codziennej eksploatacji, przekazanych przez MZK. Dodatkowo autobusy wypełnione były darami.
Toruńskie Centrum Usług Społecznych w ramach 6 projektów objęło wsparciem 450 obywateli Ukrainy (wraz z rodzinami), realizując kompleksowe działania z zakresu integracji społecznej, aktywizacji zawodowej i nauki języka polskiego. Zorganizowano 150 spotkań lokalnych, 130 integracyjnych, 7 wyjazdów edukacyjnych oraz ok. 1 400 godzin zajęć językowych. 70 osób rozpoczęło indywidualną ścieżkę zawodową, a ok. 30 podjęło zatrudnienie. Dodatkowo utworzono 22 mieszkania wspomagane (dla 55 osób). W każdym projekcie zapewniono wsparcie psychologa lub pedagoga z Ukrainy, wspierającego proces adaptacji i integracji uczestników.
W ramach działań skierowanych do osób przybywających z Ukrainy Toruńskie Centrum zorganizowało zajęcia w miejscach dziennego pobytu dla dzieci z Ukrainy uczestniczących do świetlic na ul. 66 Pułku Piechoty oraz ul. Gagarina 152/11. Zostały przygotowane liczne warsztaty, wycieczki, wyjścia do ośrodków kultury w Toruniu a także imprezy okolicznościowe.
W ramach projektu Rodzina w Centrum 3 realizowano również specjalistyczne wsparcie dla osób uciekających z terenów objętych działaniami wojennymi. Pomoc skierowana do rodzin z Ukrainy obejmowała m.in.: specjalistyczne poradnictwo rodzinne: pedagogiczne, psychologiczne, prawne oraz terapię rodzinną i grupę wsparcia dla rodzin zastępczych i naturalnych.
W latach 2022-2024 do Toruńskiego Centrum Usług Społecznych wpłynęło łącznie 8 321 wniosków o wypłatę świadczenia za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przebywającym na terenie Gminy Miasta Toruń. Wnioski dotyczyły łącznie 22 846 osób. W całym okresie trzech lat na realizację świadczeń przeznaczono 30 045 280,00 zł. W ramach prowadzonych działań kontrolnych podczas wizyt monitorujących w miejscach pobytu obywateli Ukrainy zweryfikowano łącznie około 1 322 wnioski pod kątem zapewnionych warunków zakwaterowania i wyżywienia.
Do przedszkoli i szkół prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń uczęszcza obecnie 1196 dzieci i młodzieży, do niepublicznych - 212.
Warto dodać, że w Piernikowej Alei Gwiazd od 24 czerwca 2023 r. jest Katarzynka dedykowana mieszkańcom Torunia, którzy okazali wsparcie ogarniętej wojną Ukrainie.
Fot. © UMT 2025, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0