Studzienki pod nadzorem
W związku z intensywnymi opadami deszczu podejmowane są dodatkowe działania związane z drożnością ulicznych studzienek i wpustów.
Toruńskie Wodociągi wspólnie z Miejskim Zarządem Dróg, zwłaszcza w miejscach narażonych na podtopienia, przystąpiły do częstszego czyszczenia wpustów ulicznych i studni. - Przypomnijmy, że takich wpustów na terenie Torunia jest 25 tysięcy - informuje Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów.
Dodatkowo Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wraz z Toruńskimi Wodociągami prowadzi prace związane z usuwaniem liści oraz innych zanieczyszczeń z wpustów, aby woda miała swobodne ujście. W większości przypadków bowiem przyczyną powstawania rozlewisk są niedrożne wpusty i studzienki, rzadziej małe przekroje rur odprowadzających deszczówkę. Działania mające oczyścić te miejsca są powtarzane cyklicznie, a dodatkowo powtarza się je przed zapowiadanymi intensywnymi opadami.
Szczególnym nadzorem podczas opadów objęte są takie miejsca, jak wiadukty przy Placu Armii Krajowej i przy Dworcu Głównym PKP, ulica pod wiaduktem kolejowym, skrzyżowanie ulic Szosa Chełmińska oraz Grudziądzka, rejon ulic Kilińskiego, PCK i Głowackiego, skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego oraz Chrobrego.
Należy też przypomnieć, że w znacznej części Torunia, np. na Starówce, wokół ulic PCK, Legionów, Grudziądzkiej oraz na Podgórzu, znajduje się kanalizację ogólnospławna, czyli wody deszczowe odprowadzane są tą samą instalacją co ścieki sanitarne. Przy deszczach nawalnych szczególnie ten typ kanalizacji jest podatny na wylania, jednak ze względu na zagospodarowanie tych terenów i ich zabudowę niezwykle trudno byłoby zbudować nową oddzielną kanalizację deszczową. Dlatego tam prowadzony jest szczególny nadzór instalacji.
Fot. © UMT 2025, autor: Małgorzata Litwin, licencja: CC BY-NC 4.0