Służby usuwały skutki gwałtownej ulewy
Od kilku miesięcy na zlecenie MZD zwiększono zakres działań dotyczących czyszczenia kolektorów deszczowych i wpustów ulicznych w Toruniu. Działania te będą zintensyfikowane. Prezydent Torunia Paweł Gulewski zapowiedział też zwiększanie co roku środków finansowych na utrzymanie tego typu infrastruktury.
- Co roku zwiększamy alokację, jeśli chodzi o środki na bieżące utrzymanie przepustów, studzienek i infrastruktury podziemnej - powiedział Paweł Gulewski. - Nasze służby były w terenach, które były zidentyfikowane, jako te potencjalnie niebezpieczne skrzyżowania. Mamy wstępne wnioski co do terenów, chociażby parkingu przy Miejskiej Przychodni Specjalistycznej przy ul. Uniwersyteckiej, skrzyżowania Podgórna/Kilińskiego/PCK i jeszcze kilku innych lokalizacji. Natomiast w przypadku nagłych zjawisk pobór wody jest taki duży, że już teraz trzeba by zwiększyć przekroje rur odprowadzających deszczówkę w całym mieście, które wcześniej nie były przygotowane na tego typu deszcz nawalny - podkreślił.
W związku z intensywnymi opadami deszczu Toruńskie Wodociągi interweniowały we wtorek na zalanym parkingu i piwnicy w Miejskiej Przychodni Specjalistycznej. W ciągu dwóch godzin uprzątnięto parking po ulewie.
Ponadto służby Toruńskich Wodociągów w porozumieniu z MZD cały czas monitorowały przejezdność ulic zwłaszcza w okolicach wiaduktu na Placu Armii Krajowej, wiaduktu przy Dworcu Głównym oraz ulicy Traugutta na odcinku pod mostem kolejowym. W tych niezwykle ważnych dla układu komunikacyjnego miasta miejscach nie było problemów z przejezdnością.
W nocy zauważono jeszcze mniejsze lub większe rozlewiska np. na skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej i Grudziądzkiej oraz Wojska Polskiego i Chrobrego, jednak nie było potrzeby wypompowywania wody w tych miejscach. Po zmniejszeniu intensywności opadów woda sama odpłynęła kolektorami.
- Ze strony Toruńskich Wodociągów od kilku miesięcy na zlecenie MZD zwiększono zakres działań dotyczących czyszczenia kolektorów deszczowych i wpustów ulicznych. W związku z falą opadów w najbliższym czasie działania te będą intensyfikowane – mówi Władysław Majewski, prezes zarządu Toruńskich Wodociągów. - Zostanie też przeprowadzona analiza techniczna miejsc ze szczególnie dużymi rozlewiskami pod kątem możliwości przebudowy instalacji deszczowych w tych miejscach, aby zwiększyć wydajność lokalnych systemów odprowadzania deszczówki.
W związku z nagłymi i intensywnymi opadami deszczu również Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu podjęło działania w celu bieżącego udrażniania studzienek kanalizacyjnych ze spływających wraz z opadem zanieczyszczeń. Prace rozpoczęły się w godzinach wieczornych i trwały do następnego dnia, prowadzone były przez cztery brygady MPO.
Działania były prowadzone na terenie całego Torunia, w pierwszej kolejności w lokalizacjach, w których istniało największe prawdopodobieństwo wystąpienia znacznego utrudnienia w ruchu drogowym m.in. Plac Armii Krajowej, ul. Kujawska, Trasa Prezydenta Raczkiewicza, ul. Ligi Polskiej, ul. Płaska, Szosa Okrężna, Czerwona Droga, Bulwar Filadelfijski. Łącznie udrożnionych zostało ponad 150 studzienek kanalizacyjnych. Działania prowadzone były w uzgodnieniu z Miejskim Zarządem Dróg w Toruniu.
Toruńskie Wodociągi będą też kontynuować rozpoczęte w ubiegłym roku działania techniczne wokół Miejskiej Przychodni Specjalistycznej, aby wyeliminować problem zalewania parkingu oraz piwnic w tym obiekcie.
Pod numerami telefonów (czynnych całą dobę): 994 i 56 658 64 71 pogotowie wodno-kanalizacyjne przyjmuje zgłoszenia o:
- awariach sieci wodociągowej,
- wystąpieniu braków wody,
- wystąpieniu brudnej wody,
- awarii sieci kanalizacyjnej,
- zapchań przyłączy kanalizacyjnych.
W Toruniu na ulicach mamy prawie 25 tysięcy wpustów (kratek) odprowadzających wody deszczowe i 10 tysięcy studni na kanalizacji deszczowej.
Miasto ma łącznie około 450 km sieci, którą są odprowadzane wody deszczowe, w tym ponad 320 km kanalizacji tylko deszczowej oraz około 130 km kanalizacji ogólnospławnej, w której jednocześnie tym samym przewodem odprowadzane się zarówno ścieki sanitarne, jak i deszczówka.
Fot. www.pixabay.com: StockSnap