Kolejne anioły w Toruniu

Dwa nowe anioły zamieszkały w Toruniu. Pierwszy z nich pojawił się przy lokalu Jan Olbracht na ulicy Szczytnej, drugi na przy pawilonie na Bulwarze Filadelfijskim.

- Dynamicznie rozwija się „Szlak Toruńskich aniołów”. Pierwszy Jonasz, który ten szlak zainaugurował, już siedzi na jednym z okien Ratusza Staromiejskiego, okazał się hitem, bo wszyscy chcieli zrobić z nim sobie zdjęcie mówi Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski. – Dziś kolejne aniołki. Ten przy ulicy Szewskiej, nawiązuje do tradycji browarnicze XIII-wiecznego Torunia. Aniołek siedzi na beczce, która z tyłu ma inskrypcję: ”Nic co ludzkie nie jest nam obce”. Natomiast trzeci aniołek znajdujący się przy pawilonie na Bulwarze Filadelfijskim nawiązuje do tradycji flisaczych naszego miasta. Historia Torunia oparta jest na hanzie, a bogactwo Hanzy i Torunia to flisactwo. Zasada jest prosta, to przedsiębiorcy zgłaszają się po to, by te małe figurki aniołów fundować i instalować w pobliżu ich działalności. To inicjatywa partycypacyjna. Dziękujemy za nią.

- To my rozpoczynamy ten szlak komercyjny i to u nas, mam nadzieję, zaczynie się zwiedzanie Torunia „Szlakiem Toruńskich Aniołów” - powiedział przedstawiciel inwestora Wojciech Szczurko z Browaru Olbracht. – Pomysłów na nazwanie naszego aniołka jest wiele, ale to zostawimy już w Państwa rękach, kreatywności słuchaczy Radia Gra i naszych gości. Mamy nadzieję, że aniołek przypadnie Państwu do gustu, bo nawiązuje i do piwowarstwa i do historii Torunia. 

- Bardzo się cieszymy, że Firma ZEIKO jako partner miasta w wielu projektach, mogliśmy uczestniczyć również w kolejnym projekcie. Jest to bardzo ciekawa inicjatywa. Na pewno wielu turystów  do naszego miasta przyciągnie ten projekt i uatrakcyjni pobyt w Toruniu, przynosząc korzyści dla miasta oraz przedsiębiorców, którzy go współtworzą - mówił przedstawiciel inwestora Krzysztof Piotrowski z Firmy ZEIKO. Aniołek ten nawiązuje do zapomnianego przez ostatnie lata zawodu flisaka. W ostatnich latach przy współpracy przedsiębiorców z miastem, ten zawód flisactwa u nas w Toruniu ożył i  na pewno wielu turystów korzysta z tego projektu i pływa z flisakami po Wiśle. 

Nowy aniołek przy lokalu Jan Olbracht, zlokalizowanym przy ul. Szczytnej 15,  łączy tradycję browarnictwa z anielskim czuwaniem nad toruńską starówką. Toruń posiada bogatą tradycję piwowarską, sięgającą średniowiecza – już w XIII wieku w mieście działały browary, a piwo było ważnym elementem życia codziennego i gospodarczego. Współczesny browar Jan Olbracht kontynuuje tę historię w nowoczesnej formie, warząc piwo metodą kraftową, z poszanowaniem dawnych receptur. Anioł przy browarze jest Aniołem Smaku i Rzemiosła, natchnionym duchem tradycji i gościnności.

Anioł flisacki na Bulwarze Filadelfijskim to wyraz hołdu dla jednej z najstarszych, choć dziś zapomnianych, grup zawodowych Torunia. Flisactwo od średniowiecza do XIX wieku było kluczowym ogniwem w handlu wiślanym – to dzięki flisakom Toruń rozkwitał jako port rzeczny, centrum zbożowe i część hanzeatyckiej sieci kupieckiej. Anioł ten ma przypominać o roli Wisły jako miejsca wymiany, pracy i spotkań. Jego obecność na Bulwarze Filadelfijskim wprowadza element refleksji nad tym, jak mocno rzeka wpłynęła na tożsamość miasta. To również symbol troski o wodę, przyrodę i ciągłość pokoleń.

Uroczyste odsłonięcie dwóch aniołków, stworzonych  w ramach projektu „Śladem Toruńskich Aniołów”, odbyło się w piątek, 11 lipca 2025 roku. Oprawę artystyczną zapewniły „Piernikowe Nutki” z Przedszkola Miejskiego nr 1 pod kierownictwem dyrektor przedszkola Oliwii Walczak .

Pierwsza rzeźba nazwana przez czytelników  Nowości  - „Jonasz”, pojawiła się w maju 2025 przy Ratuszu Staromiejskim.  Projekt "Śladem Toruńskich Aniołów" to inicjatywa Biura Toruńskiego Centrum Miasta, której celem jest wzbogacenie przestrzeni publicznej poprzez symboliczne przedstawienie anioła — postaci znanej z miejskiego herbu, symbolizującej uniwersalne wartości. Anioły w formie figurek z brązu, wielkości ok. 35 cm, montowanych na elewacjach, parapetach okiennych, schodach lub wnękach budynków są zaopatrzona w atrybuty, korespondujące z miejscem, w którym się pojawiają. Autorką rzeźb jest  Małgorzata Więcławska-Furyk, ceniona rzeźbiarka z obszernym portfolio artystycznym, min. współautorka rzeźby toruńskiego pręgierza – osiołka oraz aranżacji upamiętniającej film „Prawo i Pięść”.

Postaci aniołów w kolejnych przestrzeniach  powstają z inicjatywy toruńskich przedsiębiorców. Którzy włączyli się w miejski projekt promocyjny.  Szlak w najbliższych miesiącach rozrośnie się po całym Zespole Staromiejskim, ale aniołów będziemy mogli też wkrótce szukać m.in. na moście drogowym, przy CKK Jordanki, także poza ścisłym centrum miasta. 

Uatrakcyjnieniem projektu będzie umieszczenie lokalizacji figurek na mapie oraz w przyszłości umieszczenie kodów QR kierujących do aplikacji mobilnej. Interaktywne narzędzia zachęcą do odkrywania kolejnych rzeźb aniołów na trasie projektu oraz poznanie ich historii, wizji artystycznej i alternatywnego spojrzenia na Toruń.

Fot. © UMT 2025, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0