Rozmawiamy o ruchu na Bydgoskim
Miasto rozpoczyna drugi etap konsultacji społecznych dotyczących organizacji ruchu na Bydgoskim Przedmieściu.
W grudniu 2024 r. przeprowadzono pierwszy etap konsultacji dotyczących organizacji ruchu na Bydgoskim Przedmieściu. Główne problemy z zakresu organizacji ruchu drogowego wówczas zdiagnozowane (raport znajduje się na stronie www.konsultacje.torun.pl) obejmują politykę parkingową i dostępność miejsc parkingowych, rozwój infrastruktury rowerowej, poprawę bezpieczeństwa pieszych oraz rozwój transportu publicznego.
Zgodnie z raportem podsumowującym pierwszy etap, drugi etap ma być kontynuacją procesu konsultacyjnego, ukierunkowaną na sprawczy udział mieszkańców we współtworzeniu rozwiązań. W związku z tym temat został ujęty w Planie konsultacji społecznych na rok 2025, zatwierdzonym przez Radę Miasta Torunia (uchwała nr 170/25 Rady Miasta Torunia z dnia 16 stycznia 2025 r.).
Gospodarzem konsultacji jest Prezydent Miasta Torunia, a organizatorem Biuro Dialogu i Innowacji Miejskich Urzędu Miasta Torunia we współpracy z partnerem zewnętrznym – Fundacją Stabilo, która została wybrana jako wykonawca usługi w zakresie wsparcia w przeprowadzeniu tych konsultacji, a także Wydziałem Gospodarki Komunalnej, Miejskim Zarządem Dróg w Toruniu, Radą Okręgu nr 13 – Bydgoskie i ekspertami zewnętrznymi.
Zaplanowano serię spotkań i działań mających na celu wypracowanie optymalnych i satysfakcjonujących rozwiązań dla każdego z uczestników ruchu drogowego.
Nadchodzące kluczowe wydarzenia to:
- 29 lipca o godzinie 17:00 - pierwsze spotkanie warsztatowe, poświęcone polityce parkingowej na Bydgoskim Przedmieściu. Spotkanie odbędzie się w Toruńskim Laboratorium Miejskim (ul. Bydgoska 52). Uczestnicy będą mieli okazję do pracy na mapach i tworzenia makiet, co umożliwi wspólne projektowanie rozwiązań, w tym testowanie różnych układów parkingowych, słupków blokujących czy pasów postojowych, a nawet budowę nowych parkingów naziemnych i podziemnych.
Łukasz Broniszewski, ekspert ds. partycypacji obywatelskiej, prezes zarządu Fundacji Stabilo, która jest wykonawcą konsultacji, podkreśla: - To ważny etap konsultacji, kontrowersje na pewno wywoła dyskusja o wprowadzeniu płatnej strefy parkowania na całym starym Bydgoskim do ulicy Broniewicza. Spodziewamy się dużej frekwencji i emocji ze strony mieszkanek i mieszkańców na pierwszym spotkaniu konsultacyjnym.
Dyskusja na temat strefy płatnego parkowania uwzględniającej potrzeby mieszkańców była jednym z kluczowych tematów do dalszego dialogu już po pierwszym etapie konsultacji. Raport z pierwszego etapu wskazał 36 uwag dotyczących nieprawidłowego parkowania oraz propozycje wprowadzenia strefy płatnego parkowania z darmowym lub niskopłatnym dostępem dla mieszkańców.
- 30 lipca o godzinie 17:00 - spacer badawczy. Celem spaceru badawczego jest pogłębiona diagnoza problemów w terenie oraz identyfikacja potencjalnych lokalizacji dla proponowanych rozwiązań, bazując na konkretnych uwagach zgłoszonych dnia poprzedniego.
Taki spacer pozwoli na bezpośrednią weryfikację problemów „na żywo” przez urzędników i ekspertów w towarzystwie mieszkańców, co zwiększa zrozumienie i wiarygodność zgłaszanych uwag.
Kolejne 4 spotkania będą dotyczyły ruchu rowerowego i dróg rowerowych w tym kontrapasów, bezpieczeństwa pieszych i innych użytkowników przestrzeni miejskiej, zmian organizacji ruchu samochodowego (np. wprowadzenie dróg jednokierunkowych na konkretnych odcinkach) a nawet tworzenia woonerfów.
Konsultacje społeczne potrwają do 22 września 2025 r.
Po zakończeniu działań, zostanie opracowany raport podsumowujący zadanie wraz z rekomendacjami dotyczącymi zmian w organizacji ruchu, a jego pierwsza wersja ma być przesłana do Urzędu Miasta Torunia do 15 października 2025 r.
Fot. © UMT 2025, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0