Medale w 35. rocznicę samorządu
Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia w Centrum Kultury Dwór Artusa uczciła 27 maja 2025 roku 35-lecie istnienia samorządu terytorialnego. W jej trakcie odbyło się nadanie Medali „Za zasługi dla miasta Torunia” na wstędze.
27 maja 1990 r. w Polsce odbyły się pierwsze, w pełni wolne i demokratyczne wybory samorządowe. Od 35 lat to samorząd terytorialny – wojewódzki, powiatowy i gminny - decyduje o wszystkich sprawach publicznych o znaczeniu lokalnym.
- Dziś, tu w historycznym sercu Torunia mówimy z dumą: samorząd to nie przeszłość, samorząd to przyszłość. Toruński samorząd przeszedł drogę od odbudowy podstaw demokracji lokalnej, przez dynamiczną modernizację miejskiej infrastruktury, aż po aktywną obecność na mapie międzynarodowej – w dialogu z metropoliami, uczelniami, partnerami z sektora pozarządowego. Współpraca, zaangażowanie i rozwój – to wartości, które przyświecały temu marszowi ku nowoczesności. Za tym wszystkim stali ludzie. Konkretni. Niezłomni. Oddani. Dziś chcemy wyrazić wdzięczność tym, którzy kształtowali Toruń jako wspólnotę – nie tylko administracyjną, ale społeczną i kulturową – podkreślał w swoim wystąpieniu Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz.
Ważnym momentem dzisiejszej sesji było wręczenie medali „Za zasługi dla miasta Torunia” na wstędze. Tym wyjątkowym odznaczeniem wyróżnieni zostali: Jan Adamiak, Józef Jaworski, Bogdan Major, Waldemar Przybyszewski (w jego imieniu odznaczenie odebrał wnuk Antoni Przybyszewski), Wojciech Grochowski i Danuta Zając.

Medal „Za zasługi dla miasta Torunia” jest to zaszczytnym wyróżnieniem przyznawanym przez Radę Miasta Torunia osobom prawnym i fizycznym bądź organizacjom, które wybitnie przyczyniły się do rozwoju miasta, przysporzyły mu dobrego imienia i chwały bądź zasłużyły się mieszkańcom Torunia.
Awers medalu zawiera herb Torunia, rysunek salamandry (w płomieniach), dewizę "Durabo" (tzn. "Przetrwam") i napis w otoku - "Za zasługi dla Miasta Torunia". Na rewersie medalu umieszcza się imię i nazwisko bądź nazwę organizacji czy instytucji uhonorowanej, datę wyróżnienia i numer wpisu do rejestru Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia.
Przyznanie Medalu zostaje potwierdzone wpisem do Księgi Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia oraz wydaniem numerowanej odznaki. Medal i odznaka wykonane są ze srebra. Wstęga medalu jest w barwach miasta.
- Toruńskie znaki, które znajdują się na medalach, są najlepszym komentarzem do życiowych i samorządowych dokonań jednej wybitnej torunianki oraz pięciu wybitnych torunian, których dziś w Dworze Artusa honorujemy. Przez całe lata opiekowali się Toruniem z anielską cierpliwością. Łączyli ogień z wodą. I nadali setkom toruńskich inicjatyw dynamikę, dzięki której Toruń przetrwa dla kolejnych pokoleń jako miasto innowacyjne i wciąż się odradzające – mówił Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski. - Dla mnie są Państwo wzorem do naśladowania – podobnie zresztą jak dla samorządowców kolejnych kadencji i dla całej wspólnoty miejskiej Torunia. Nie mam wątpliwości, że Toruń osiąga sukcesy i omija burze dzięki takim nieprzeciętnym ludziom jak Wasza wspaniała szóstka.
Prezydent wręczył odznaczonym dyplomy i upominki.
Uroczystą sesję uświetnił koncert zespołu ViolLadies.
Jak przez 35 lat zmienił się Toruń?
To można zobaczyć na najnowszej wystawie plenerowej „35 lat samorządnego Torunia", która została otwarta na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Wystawa ukazuje przemiany, jakie zaszły w naszym mieście od czasu pierwszych wolnych wyborów samorządowych w 1990 roku – symbolicznego momentu odzyskania samorządności po okresie PRL. To opowieść o Toruniu, jego mieszkańcach, decyzjach, rozwoju i dumie z lokalnej wspólnoty.
Fot. główne, z wernisażu wystawy i uroczystej sesji © UMT 2025, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0
Fot. z uroczystej mszy świętej © UMT 2025, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0