Nowi członkowie w Radzie Dziedzictwa
20 maja 2025 roku w historycznej Sali Rady Ratusza Staromiejskiego odbyło się IV posiedzenie Rady Dziedzictwa Kulturowego Torunia. Podczas spotkania Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski wręczył nowym członkom powołania do rady.
Do Rady Dziedzictwa Kulturowego Torunia dołączyli:
- Anna Lamers - licencjonowana przewodniczka miejska, zastępczyni prezesa Fundacji Forteczne Dziedzictwo oraz prezeska Fundacji Kosmos. Od lat angażuje się w organizację wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych – współorganizuje kolejne edycje Święta Twierdzy Toruń w międzynarodowym partnerstwie, które odbywa się we współpracy z Muzeum Okręgowym, oraz z Cologne Research – Institute of Fortification Architecture (CRIFA) oraz Kölner Festungsmuseum Dokumentationsstätte Kälter Krieg (DOKK).
- dr hab. Jarosław Dumanowski – profesor UMK w Toruniu, specjalizuje się w historii jedzenia. Założyciel i dyrektor Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na Wydziale Nauk Historycznych UMK. Pomysłodawca i redaktor serii „Monumenta Poloniae Culinaria” (Polskie Zabytki Kulinarne) publikowanej przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
- Maciej Kuras - pełnomocnik Prezydenta Miasta Torunia, Główny Architekt Miasta, od 2022 asystent w Katedrze Budownictwa, Architektury i Ochrony Środowiska Politechniki Bydgoskiej; od 2010: członek Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej KPOIA Izby Architektów RP; prowadzi własną praktykę projektową SAMQ1 Studio Architektoniczne Maciej Kuras.
- Marcin Karasiński - fotograf, wydawca, producent, autor projektów kulturalnych i społecznych związanych z dziedzictwem Wisły oraz działacz na rzecz promocji i ochrony dziedzictwa kulturowego Torunia. Absolwent historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od lat zaangażowany w popularyzację kultury i historii Torunia oraz jego związków z Wisłą. Jest pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Wisły.
- dr Anna Zaręba - absolwentka Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, specjalność Konserwacja i restauracja rzeźby kamiennej i detalu architektonicznego oraz Rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
W dalszym programie obrad znalazła się m.in. prezentacja przygotowana przez Bartosza Witkowskiego, dotycząca opracowania poprawnych wzorców herbu oraz innych insygniów heraldycznych Torunia. Przedstawione propozycje spotkały się z dużym zainteresowaniem członków Rady i otworzyły dyskusję nad potrzebą ich jednoznacznej standaryzacji.
Rada omówiła także zmiany w przepisach regulujących jej funkcjonowanie, co stanowi istotny krok w kierunku dalszego usprawniania pracy tego ciała doradczego.
W części poświęconej sprawom bieżącym omówiono wnioski zgłoszone przez Prezydenta Miasta oraz członków Rady, koncentrując się na najpilniejszych zadaniach związanych z ochroną dziedzictwa Torunia.
Posiedzenie zakończono podsumowaniem najważniejszych ustaleń i zapowiedzią kolejnych spotkań.
Rada Dziedzictwa Kulturowego Torunia pozostaje aktywnym forum wymiany wiedzy i doświadczeń, wspierającym rozwój miasta z poszanowaniem jego unikalnej historii i dziedzictwa. Przewodniczącym Rady jest dr hab. Michał Białkowski, prof. UMK, pełnomocnik Prezydenta Miasta Torunia do spraw Dziedzictwa Kulturowego Torunia. Zastępcą Przewodniczącego jest dr hab. Magdalena Iwanicka, prof. UMK, dyrektor Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Do zadań Rady w szczególności należą:
- przedstawianie Prezydentowi miasta Torunia rekomendacji w zakresie decyzji strategicznych dotyczących ochrony, opieki, popularyzacji i promocji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego miasta,
- organizacja konsultacji społecznych i eksperckich dotyczących ochrony, opieki, popularyzacji i promocji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Torunia,
- diagnozowanie i analizowanie szans i zagrożeń dotyczących ochrony, opieki, popularyzacji i promocji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego miasta,
- opiniowanie projektów prawa miejscowego przedkładanych Radzie Dziedzictwa przez Prezydenta Miasta Torunia oraz Radę Miasta Torunia dotyczących ochrony, opieki, popularyzacji i promocji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego miasta,
- opiniowanie projektów strategii, programów i planów działania przedkładanych przez Prezydenta Miasta Torunia dotyczących ochrony, opieki, popularyzacji i promocji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego miasta,
- inicjowanie w porozumieniu z Prezydentem Miasta Torunia działań na rzecz ochrony, opieki, popularyzacji i promocji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego miasta,
- współpraca z Prezydentem Miasta Torunia, Urzędem Miasta Torunia i jednostkami organizacyjnymi Gminy Miasta Toruń w zakresie ochrony, opieki, popularyzacji i promocji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego miasta.
W porozumieniu z Prezydentem Miasta Torunia, Rada może m.in.:
- nadawać patronaty honorowe festiwalom, koncertom, konferencjom, kongresom, konkursom, publikacjom, seriom wydawniczym, sympozjom, targom oraz innym wydarzeniom naukowym i kulturalnym podejmującym tematykę ochrony, opieki, popularyzacji i promocji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego miasta,
- ustanawiać odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla ochrony, opieki, popularyzacji i promocji materialnego oraz niematerialnego dziedzictwa kulturowego Torunia.
Rada Dziedzictwa może tworzyć specjalistyczne grupy lub zespoły robocze podejmujące szczegółową problematykę w zakresie ochrony, opieki, popularyzacji i promocji materialnego oraz niematerialnego dziedzictwa kulturowego Torunia.
Kadencja Rady rozpoczęła się 21 października 2024 roku, i upływa wraz z kadencją Rady Miasta Torunia, czyli w 2029 roku. Działalność w RDKT ma charakter społeczny.
Fot. © UMT 2025, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0