Studenci mają klucze do miasta!
W najlepsze trwają tegoroczne Piernikalia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W dniach 12-18 maja 2025 r. dzieje się dużo wydarzeń i koncertów. Tradycji stało się zadość, i 16 maja 2025 r. na scenie juwenaliowej przy Collegium Humanisticum Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski przekazał studentom klucze do miasta!
Zanim studenci odebrali klucze ulicami Torunia, spod Ośrodka Aktywności Studenckiej Kotłownia pod Aulę UMK, przeszedł kolorowy pochód. Dostrzec w nim można było liczne grono przebierańców. Było głośno, mrocznie i magicznie!
Wieczorem zabawa przeniosła pod scenę juwenaliową, która znajduje się przy Collegium Humanisticum, gdzie rozpoczęła się koncertowa część Piernikaliów. Jako pierwsza wystąpiła Kasia Kowalska, która jest już na scenie od 30 lat, zabrała publiczność w podróż nie tylko po swoich największych przebojach. Artystka nie zapomniała o toruńskim akcencie wykonując utwór "Tak..., tak..., to ja" Grzegorza Ciechowskiego. Po Kasi Kowalskiej na scenie wystąpił zespół LemON, który również wykonał swoje najbardziej znane utwory.
Mimo deszczu publiczność dopisała i bawiła się wspólnie z juwenaliowymi artystami. Około godziny 23:00 nastąpiło oficjalne otwarcie Piernikaliów i przekazanie kluczy do bram miasta:
- Tegoroczne Piernikalia powróciły w intrygującej stylistyce: jako podróż do świata antybohaterów w mrocznym stylu. Ten charakter podkreśla także nocna inauguracja wydarzenia. Miasto Toruń, tak jak co roku, robi przy tej okazji krok wstecz, ustępuje miejsca wam studentom i przekazuje klucze do bram miasta. Ta piękna tradycja podkreśla, że wszyscy studenci są w Toruniu dostrzegani i lubiani przez cały rok akademicki. bawcie się dobrze, korzystajcie z Piernikaliów i pamiętajcie: Toruń jest Wasz! - mówił Prezydent Gulewski.
W dalszej części na scenie wystąpili Chivas oraz Bracia Figo Fagot.
To nie koniec zabawy - dzisiaj, 17 maja 2025 r., równiez odbywają się ciekawe wydarzenia i koncerty. Wieczorem będzie można zobaczyć i usłyszeć takich artystów jak: Pidżama Porno, Natalia Szroeder, Meteroids oraz Szpaku.
Fot. © UMT 2025, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0