Maj z PTTK
Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 11 i 14 maja 2025 r.
11 maja PTTK zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 9.00 przy cmentarzu w Lubiczu Górnym. Uczestnicy wezmą udział w XIII edycji Rajdu Granicznego, nawiązującego do historycznej granicy pomiędzy Rosją, a Prusami. Długość całego przejścia pieszego wyniesie około 20 km. Trasa wyprawy będzie prowadziła wzdłuż rzeczki Bywki, potem przez miejscowości: Obory, Dzikowo, Chrapy, do Silna. Wyprawę poprowadzi inicjator Rajdu p. Jan Młynarczyk, natomiast z ramienia oddziału przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski.
Silno, po raz pierwszy wymienione zostało w dokumencie księcia Władysława Opolczyka z 1391 roku, w którym zastawił wielkiemu mistrzowi Konradowi von Wallenrodemu, Złotorię i pięć innych wsi (w tym Silino) w ziemi dobrzyńskiej, w zamian za pożyczkę pieniężną. Z 1562 roku pochodzi wilkierz dla wsi (t.j. zbiór praw i obowiązków mieszkańców), w której osiedlono osadników olenderskich (mennonitów). Pierwotnie wieś należała do starostwa bobrownickiego, a od 1662 roku do nowo utworzonego starostwa złotoryjskiego. W 1631 roku Silno oraz Gumowo należały do Tomasza Duplessis, na zasadzie dzierżawy od starostwa bobrownickiego. Do końca XVIII wieku kolejni starostowie podpisywali stosowne kontrakty dzierżawne z kolonistami olenderskimi. W XIX wieku nastąpiła kolonizacja wsi przez Niemców. Od 1815 do 1920 roku przez wieś przebiegała granica pomiędzy zaborami: pruskim i rosyjskim. Nad Wisłą jest usytuowany dawny budynek pruskiej straży granicznej i rzecznej komory celnej z przełomu XIX i XX wieku, która funkcjonowała do 1920 roku. To właśnie z tego miejsca mamy podane dokładne dane dotyczace żeglugi wiślanej z XIX wieku (m.in. ilości spławianego drewna i zboża oraz przepływających berlinek). Przy brzegu wiślanym, unikalny wodowskaz poziomu wody z XIX wieku. W sąsiedztwie komory celnej można znaleźć żeliwny słupek z orłem i datą roczną 1928.
14 maja PTTK zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „60 + z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 10.00 na przystanku MZK na pl. Armii Krajowej. Tematem wycieczki będą „Zapomniane cmentarze na Stawkach”. Długość przejścia ok. 6 km. Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej PTTK Teresa i Grzegorz Karasiewicz. Zakończenie wyprawy nastąpi przy przystanku MZK „Ceramika”.
Cmentarz ewangelicki, w rejonie ulic: Turkusowej i Rubinowej na Stawkach. Teren pod nekropolię zakupiono w 1912 roku od właściciela Augusta Sodtke´go. Posiadał powierzchnię 0,25 ha, do niedawna znajdowały się na nim 3 nagrobki.
Cmentarz ewangelicki, założony w 1908 roku. Na mapie z 1878 roku wykazany jako poepidemiczny, od 80 – tych lat XIX wieku garnizonowy. Na cmentarzu znajduje się około 100 obmurowanych mogił m.in. Otto i Elli Schubring, Mathilde Kwiatkowski, Juliusa Berga, Gottlieba Martina Maaßa, Augusta Bägera, Marthy Peitsch i Hedwig Peitsch, Augusta Rietza.
Zdj. Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu