Festiwalowa majówka
Żyrafy, kolorowe postacie, akrobaci i muzyczne pejzaże dźwięków – tak będzie wyglądała majówka w Toruniu. Od 30 kwietnia do 3 maja Festiwal Teatrów Ulicznych, natomiast od 1 do 18 maja Festiwal Muzyki Krajów Bałtyckich „Probaltica”. Nie zabraknie uroczystości patriotycznych, pikników i wielu innych atrakcji.
- W tym roku Festiwal Teatrów Ulicznych w nowej odsłonie. Chcemy wypełnić majówkę teatralnie – powiedział dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej, Krystian Kubjaczyk. – W Toruniu będzie można zobaczyć aż 45 spektakli z 6 państw ze świata. Łącznie na festiwalu wystąpi 77 artystów. Na pewno wiodącą grupą jest z Compagnie OFF z Francji, która zaprezentuje spektakl „Żyrafy”. Będzie to parada żyraf, którą będzie można oglądać przez dwa dni 1 i 2 maja o godz. 20:00. Parada startuje z Rynku Nowomiejskiego. Bardzo duże wydarzenie, atrakcyjne nie tylko wizualnie, ale również muzycznie, bowiem po miejskiej dżungli będzie podróżowało siedem 8-metrowych żyraf w towarzystwie 25 artystów.
Do Torunia przyjadą grupy z Niemiec, Francji, Czech, Włoch, a nawet Japonii. Najbardziej spektakularne widowisko zaprezentują francuscy artyści z Compagnie OFF, którzy zagoszczą w Polsce po raz pierwszy. W „Les Girafes” na ulice starówki wprowadzone zostaną potężne 8-metrowe figury czerwonych żyraf, które pod wpływem animacji sprawiać będą wrażenie żywych istot. Opanowaniem niesfornego stada zajmować się będzie śpiewaczka z towarzyszeniem licznych błaznów.
Festiwal Teatrów Ulicznych opanuje całe miasto. Przedstawienia będą się odbywały w różnych przestrzeniach miasta: na bulwarze, na Rynku Staromiejskim czy w Dolinie Marzeń. Część spektakli będzie powtarzana, tak, aby każdy mógł skorzystać i obejrzeć wybrane przedstawienie w dogodnym dla siebie terminie.
Połączeniem sztuk cyrkowych z dalekowschodnią tradycją będzie spektakl „Oh! Sushi” japońskiego duetu Sublimit. W 20-minutowym widowisku zobaczymy m.in. żonglerkę parasolkami i wachlarzami oraz liczne akrobacje. Wszystkie użyte do spektaklu rekwizyty zostały wykonane ręcznie. Klimat nowego cyrku obecny będzie również w „OnTheRoad” czeskiej grupy BoCirk. Chodzenie po linie, akrobacje powietrzne na kole, pasach i kostce – a wszystko po to, by wyprzedzić rywala w wyścigu o serce uroczej AcroBetki – z tego spektaklu publiczność z pewnością wyjdzie z podziwem i uśmiechem. Opowieści o rodzinie, tożsamości oraz podróży w czasie i przestrzeni snuć będzie przy pomocy ręcznie rzeźbionych marionetek Rašid Nikolić z Włoch. Ożywione za pomocą sznurków i sprawnych dłoni lalkarza postacie wywołają mnóstwo emocji – od śmiechu, po nostalgię i wzruszenie.
Jeśli marzycie już o wakacjach, możecie się na nie wybrać z formacją Jay Toor z Niemiec. Musicie się jednak nastawić na podróż pełną szalonych przygód i niespodziewanych zdarzeń. Gdy na plaży pojawi się bohaterka spektaklu Giselle la Pearl, naprawdę wszystko może się wydarzyć.
Równie ciekawie zapowiadają się polskie propozycje festiwalowe. Elementy kuglarstwa, pantomimy i akrobatyki znajdziemy w „Bill Bombadill Show” Łukasza Witkowskiego. Artysta nie pozwoli, by widzowie pozostali w czasie spektaklu bezczynni i zapewni dobrą zabawę zarówno młodszym, jak i starszym. Z ludzkich rozmiarów ćmą, komarem i muchą oraz innymi, nie zawsze lubianymi stworzeniami spotkamy się w przedstawieniu „Łowcy owadów” Teatru Sztuka Ciała. Widowisko działać będzie nie tylko na zmysł słuchu i wzroku, ale również węchu i dotyku, a wszystko po to, by poznać lepiej owadzi świat. Do objazdowego niemego kina zaprosi widzów grupa Muzikanty. Żeby projekcje nie były całkiem nieme, trzech operatorów uczyni wszystko, by wypełnić je dźwiękiem. Jak zapowiadają artyści, na żywo będą tworzyć muzykę, ale też dialogi, odgłosy, a nawet efekty specjalne.

Żonglerka ziemniakami? Czumu nie! Na niezwykłą ucztę zaprosi widzów Teatr Na Walizkach w spektaklu „Ristorane”. To miejsce, w którym kuchnia nabiera nowego, zabawnego wymiaru: latające warzywa, najsłodsze torty i fajtłapowaci kelnerzy, którzy sprawią, że śmiech nie będzie miał końca. Choć szef kuchni nie obiecuje, że na pewno zaspokoicie głód, gwarantuje za to niepowtarzalny ubaw po pachy! – reklamują swój spektakl twórcy. Bliskie spotkanie z kosmitami zapewni z kolei publiczności Fundacja Sztukmistrze w spektaklu „Solarsi”. Przybysze z innej planety muszą być nie całkiem rozgarnięci, skoro zamiast na Neptunie (jak zamierzali) lądują na Ziemi. Oprócz kosmicznej perspektywy, atutem spektaklu są efekty świetlne i pirotechniczne.
Dwa festiwalowe wydarzenia mają wątki lokalne. W spektaklu butoh „Urażone Guru” Grupy WoRaZu za elektroakustyczną warstwę spektaklu odpowiada toruński twórca Rafał Iwański. Będzie on towarzyszył Wojciechowi Matejce, który w oryginalnej formie opowiada o takich kwestiach, jak manipulacja, kontrola i oddawanie odpowiedzialności.
Pod auspicjami Fundacji Art Connections powstał spektakl „Drogi” ze scenariuszem i w reżyserii Pawła Paszty. Biorą w nim udział toruńscy aktorzy Damian Droszcz oraz Joanna Rozkosz. Grane w autobusie przedstawienie przeznaczone jest dla widzów powyżej 12. roku życia i będzie miało na festiwalu swoją premierę. Więcej piszemy o nim w osobnym artykule.
Przez wszystkie dni festiwalowe na Rynku Staromiejskim stać będzie Miasteczko Cyrkowe. Najmłodsi pod okiem animatorów spróbują tam swoich sił w żonglerce, chodzeniu na szczudłach i na linie. Nie zabraknie strefy gigantycznych baniek mydlanych.
Na spektakle wstęp jest wolny.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie festiwalteatrowulicznych.pl

Miejskie uroczystości patriotyczne
2 maja 2025 r. – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej (Skwer im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej)
godz. 12:00 uroczystość patriotyczna
- biało-czerwony występ Zespołu Baby Jagi z Młodzieżowego Domu Kultury
- przyjęcie meldunku przez Dowódcę Garnizonu Toruń
- Hymn RP i podniesienie flagi
- przemówienia okolicznościowe
- Pieśń Reprezentacyjna WP
Bulwar Filadelfijski
- godz. 12:30 start rajdu rowerowego „Pod biało-czerwoną”
- godz. 13:30 – 16:00 piknik rodzinny na toruńskiej Barbarce
3 maja 2025 r. - 234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (Rynek Staromiejski)
- godz. 10:30 złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia 1 i 3 maja 1982 roku na kościele pw. Św. Ducha
- godz. 11:00 msza św. w intencji Ojczyzny (Katedra śś. Janów)
12:30 uroczystość wojskowa między Pocztą Polską a Ratuszem Staromiejskim (Rynek Staromiejski)
• przyjęcie meldunku przez Dowódcę Garnizonu Toruń
• Hymn RP i podniesienie flagi
• przemówienia okolicznościowe
• Apel Pamięci i salwa honorowa
• Pieśń Reprezentacyjna WP
• pokaz musztry paradnej Orkiestry Wojskowej w Toruniu
• defilada pododdziałów oraz Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi Husarskiej32. Festiwal Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA 2025 - Pejzaże dźwięków
Od 1 do 18 maja 2025 roku Toruń będzie miastem pełnym dźwięków z koncertami, które przeniosą się w przestrzeń miejską – do tramwaju, czy na łodzi na Wiśle. Festiwal rozpocznie się 1 maja 2025 r. o godz. 18:00 Koncertem Prezydenckim w CKK Jordanki.
W tym roku zainspirowani wyjątkowym kompozytorem i malarzem Mikolajusem Konstantinasem Čiurlionisem, który malował muzykę na płótnie, w 150. rocznicę jego urodzin podczas koncertów festiwalowych przedstawione zostaną połączenie świata dźwięku i koloru. Z tej okazji podczas koncertu inauguracyjnego usłyszymy poemat symfoniczny „W lesie” uważany za pierwszy litewski utwór na orkiestrę w znakomitym wykonaniu Litewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej z Wilna. Natomiast w finałowym koncercie, 18 maja o godz. 18:00, Sinfonii Varsovia pod dyrekcją Antoniego Wita usłyszymy utwory kompozytorów zafascynowanych krajobrazem gór - Karola Szymanowskiego i jego II Koncert skrzypcowy w mistrzowskiej interpretacji Anny Agafii Egholm z Danii i Tańce Góralskie Włodzimierza Kotońskiego.
>>>Szczegółowy program 32. Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA 2025
Fot. © UMT 2025, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0