Wędrówki z PTTK

Wraz z PTTK poznajemy zakątki Torunia i jego okolice. Tym razem seniorzy wyruszą szlakiem placówek zdrowia, kolejna wyprawa czeka mieszkańców w sobotę do Gronowa.

W czwartek 24 kwietnia 2025 r. podczas kolejnej wyprawy krajoznawczo-pieszej  w ramach popularnego cyklu „60 + z PTTK” piechurzy wyruszą szlakiem „Placówek zdrowia w Toruniu”. Długość przejścia wynosi ok. 5 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik  turystyki pieszej PTTK Izabela Miłoszewska. Spotkanie uczestników - o godz. 10:00 przy „Generałówce” na ul. Przedzamcze.

Jednym z punktów wycieczki jest modernistyczny gmach Miejskiej Przychodni Specjalistycznej, zaprojektowany przez architekta inż. Kazimierza Ulatowskiego. Budynek został wzniesiony w latach 1928-1930 z przeznaczeniem na Kasę Chorych (Pałac Zdrowia). Budową kierował budowniczy Fr. Schneider, a 5 lutego 1931 roku gmach został poświęcony przez biskupa Stanisława Okoniewskiego. Obiekt miał być nowoczesny pod każdym względem, jak napisano: Pałac otrzyma również najnowsze techniczne urządzenia wewnętrzne w każdej dziedzinie lecznicze (…). W suterenach gmachu będą się mieściły publiczne łazienki i natryski, z których za niezbyt wysoką opłatą, korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy miasta. Ponadto znajdą się tam ubikacje gospodarcze (piwnice, pomieszczenia). Na parterze oprócz lekarza dyżurującego, będą pomieszczenia Zakładu wodoleczniczego dla chorych członków Kasy, Zakładu Zanderowskiego i fizykoterapeutycznego oraz kuchni mlecznej dla dzieci. Na 1 piętrze: pomieszczenia administracji, gabinet naczelnego lekarza Kasy Chorych, Poradnia dla matki i dziecka, Poradnia dla chorych na gruźlicę ( z osobnym wejściem) i kuchnia mleczna dla nich, gabinet dentystyczny, laboratoria i Zakład rentgenowski. Na 2 piętrze: Ambulatoria lekarskie, oddziały: inhalacyjny, chorób skórnych i wenerologiczny, chirurgiczny oraz prywatne mieszkanie dyrektora Kasy Chorych.  Witraże w budynku wykonał poznański artysta Henryk Jackowski. Od 1934 roku budynek nazywano powszechnie „ubezpieczalnią".

Z kolei w sobotę 26 kwietnia 2025 roku Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Tym razem celem wyprawy jest Gronowo.

Spotkanie uczestników nastąpi o godz. 8:45 na przystanku MZK linii nr 111, przy pl. św. Katarzyny, skąd o godz. 8:54 nastąpi wyjazd do  Gronowa. Trasa wyprawy będzie prowadziła z Gronowa, przez Młyniec, Jedwabno, z zakończeniem w Lubiczu Dolnym. Długość całego przejścia pieszego wyniesie około 11 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Wiesław Zieliński.

Gronowo to wieś w gminie Lubicz, na jej terenie odkryto gród wczesnośredniowieczny z VIII wieku. Na kartach historii Gronowo pojawia się w 1414 roku jako miejscowość, która poniosła szkody wojenne. W 1472 roku król Kazimierz Jagiellończyk udzielił zezwolenia wojewodzie chełmińskiemu Gabrielowi Bażyńskiemu na przekazanie wsi Janowi Rackendorffowi. W 1520 roku król Zygmunt I nadał wieś radzie miasta Torunia. W XVII wieku w czasie wojen szwedzkich została poważnie zniszczona. Od początku XVIII wieku wieś kilkukrotnie zmieniała właściciela. 

W Gronowie uczestnicy wycieczki zobaczą gotycki kościół parafialny św. Mikołaja z l. połowy XIV wieku, pałac secesyjny z podjazdem, zbudowany w 1918 roku przez rodzinę Wolffów otoczony parkiem krajobrazowym z przełomu XIX/XX wieku, gdzie rosną 23 gatunki drzew (m.in. magnolie, klon srebrzysty). Idąc lasem w kierunku Kamionek, zobaczyć można mauzoleum grobowe rodziny Wolffów z początku XX wieku. Poza tym na terenie wsi znajdują się grodzisko średniowieczne oraz cmentarz ewangelicki z XIX wieku.

Oprac. Henryk Miłoszewski 

Fot. © UMT 2025, autor: Małgorzata Litwin, licencja: CC BY-NC 4.0