30-lecie powstania MPU w Toruniu
30 marca 2025 r. mija 30 lat istnienia Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Torunia Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski oraz Przewodniczący Rady Miasta Torunia podziękowali Pani Dyrektor Annie Stasiak za działalność MPU. Nie zabrakło drobnych upominków.
Miejska Pracownia Urbanistyczna to jednostka budżetowa Gminy Miasta Toruń, która rozpoczęła działalność 1 maja 1995 r. na podstawie uchwały nr 134/95 Rady Miasta Torunia z 30 marca 1995 r., za prezydentury dr. Jerzego Wieczorka (1990-1996), pierwszego Prezydenta Miasta Torunia po reaktywacji samorządu terytorialnego w Polsce.
Miejska Pracownia Urbanistyczna realizuje - w imieniu prezydenta - ustawowe zadania gminy z zakresu kształtowania ładu przestrzennego i zrównoważonego rozwoju. Przedmiotem jej działania jest sporządzanie:
- miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
- studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Torunia,
- planu ogólnego Torunia oraz innych aktów planistycznych.
Pracownia przygotowuje również inne studia, analizy i koncepcje dotyczące rozwoju przestrzennego Torunia.
W swojej działalności MPU współpracuje z jednostkami organizacyjnymi Urzędu Miasta Torunia oraz innymi instytucjami, stowarzyszeniami i uczelniami zajmującymi się problematyką planowania przestrzennego, ochroną środowiska przyrodniczego, kulturowego oraz infrastrukturą transportową i inżynieryjną. MPU koordynuje także prace Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej – organu doradczego prezydenta złożonego z osób o przygotowaniu fachowym związanym z urbanistyką i architekturą. Komisja ta opiniuje projekty aktów planistycznych i koncepcje architektoniczne.
Podwaliny planistyczne z lat 30-tych
Miejska Pracowania Urbanistyczna w Toruniu kontynuuje sporządzanie dokumentów planistycznych kluczowych dla rozwoju przestrzennego miasta, którego wizja powstała w latach 30-tych XX w. Twórczy wkład w planowanie miasta wniósł w tamtych latach architekt Ignacy Tłoczek, autor Ogólnego Planu Zabudowania z roku 1935. W latach 60-tych do 80-tych XX w. planowanie przestrzenne w Toruniu rozwijało się pod kierunkiem architekta Kazimierza Gregorkiewicza, który wraz z zespołem opracował plany ogólne Torunia z lat: 1961, 1975, 1986.
Prawie dekadę później, 30 marca 1995 r. Rada Miejska Torunia uchwałą nr 134/95 powołała z dniem 1 maja 1995 r. Miejską Pracownię Urbanistyczną w Toruniu. Pierwszym jej dyrektorem został mgr inż. arch. Andrzej Ryczek. Funkcję tę pełnił do roku 1997. MPU rozpoczęła swoją działalność na parterze budynku gminy przy ul. Kopernika 20/22 w Toruniu. Pracowania zatrudniała wówczas 11 osób. W roku 1996 jednostka przeniosła się do kamienicy przy ul. Podmurnej 93. W latach 1997-2007 dyrektorem MPU był mgr inż. Remigiusz Wiktorski.
Obecnie Miejska Pracownia Urbanistyczna zatrudnia 21 osób, tworzących profesjonalny zespół architektów i urbanistów z uprawnieniami projektowymi i budowlanymi. Są wśród nich także architekci krajobrazu, geodeci i informatycy. Pracownią kieruje mgr inż. arch. Anna Stasiak.
Najważniejsze opracowania planistyczne
W pierwszych latach funkcjonowania MPU powstały plany miejscowe dla osiedli mieszkaniowych: Wrzosy (1997 r.), Podgórz (1998 r.), Bielawy (1998), Stawki (2001), Kaszczorek (2001 r.), Łódzka-Strzałowa (2002 r.), Rudak (2003 r.). Plany te zabezpieczyły tereny na potrzeby publiczne i otworzyły nowe obszary miasta dla zabudowy mieszkaniowej i usługowej.
W Miejskiej Pracowni Urbanistycznej powstały także 3 edycje studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Torunia (2000 r., 2006 r. 2018 r.) oraz 243 plany miejscowe. Obecnie Toruń posiada plany miejscowe dla ok. 60 % powierzchni miasta. W toku prac planistycznych jest 36 projektów planów dla kolejnych 5 % powierzchni miasta.
Nowe zadania MPU
W związku z nowymi obowiązkami, wynikającymi z reformy planowania przestrzennego z roku 2023, Miejska Pracownia Urbanistyczna, na podstawie uchwały nr 1291/24 Rady Miasta Torunia z 7 marca 2024 r. sporządza projekt planu ogólnego miasta. Reforma planowania przestrzennego z roku 2023 zwiększyła także wpływ społeczeństwa na decyzje podejmowane w planowaniu przestrzennym - poprzez nowe formy konsultacji społecznych. W procedurach MPU wprowadzono więc nowe narzędzia partycypacji społecznej: spotkania informacyjne, geoankiety, spotkania w formie paneli eksperckich i warsztatów, spotkania plenerowe i dyżury projektantów.
Działania Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu na przestrzeni ostatnich 30 lat stworzyły warunki do poprawy ładu przestrzennego w mieście i pozwoliły nie tylko na otwarcie inwestycyjne dużych obszarów miasta dla zabudowy mieszkaniowej i usługowej, ale zabezpieczyły także potrzeby społeczne w zakresie terenów na cele budowy szkół, przedszkoli, parków i terenów rekreacji oraz układu drogowego miasta.
Fot. © UMT 2025, autor: Paula Gałązka, licencja: CC BY-NC 4.0