Spotkanie z dowódcą 1. Brygady Rakiet
Płk Marek Wasilewski, dowódca 1. Brygady Rakiet w Toruniu spotkał się z Prezydentem Miasta Torunia Pawłem Gulewskim. Rozmawiano m.in. o formowaniu nowej jednostki, a także o powołaniu do życia Społecznego Komitetu Ufundowania Sztandaru.
1. Brygada Rakiet w Toruniu jest w trakcie formowania. W I etapie w jednostce służyć ma około 500 żołnierzy. 1. Brygada Rakiet wejdzie w skład 16. Dywizji Zmechanizowanej Wojska Polskiego i będzie stacjonowała w dwóch miejscowościach: Toruniu i Orzyszu. Brygada jest jednym z kluczowych elementów w strukturze polskiego systemu obrony rakietowej, a jej głównym celem jest operowanie i używanie nowoczesnych systemów rakietowych (wyrzutni HIMARS), zarówno w kontekście obrony, jak i uderzeń ofensywnych w przypadku zaistnienia zagrożenia. Toruń, będący siedzibą brygady, odgrywa ważną rolę w szkoleniu, logistyce oraz w zapewnieniu gotowości bojowej jednostki.
W związku z formowaniem brygady dowódca płk. Marek Wasilewski spotkał się z Prezydentem Miasta Torunia i poprosił go o przewodniczenie Społecznemu Komitetowi Ufundowania Sztandaru dla 1. Brygady Rakiet w Toruniu.
- To dla mnie zaszczyt i wielki honor wspierać naszych żołnierzy, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo kraju. Wspólnymi siłami, z pomocą mieszkańców Torunia, wierzę, że uda nam się zebrać potrzebne fundusze i uczcić tę ważną jednostkę – podkreśla Prezydent Gulewski.
Płk Wasilewski wyraził nadzieję, że uda się przeprowadzić całą procedurę nadania sztandaru do 4 grudnia 2025 r., czyli do najbliższego Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
Sztandar zostanie wykonany zgodnie z Ustawą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o Znakach Sił Zbrojnych RP z dnia 19 lutego 1993 roku. Umieszczone na nim znaki będą ukazywały związek jednostki z tradycjami oraz miastem, w którym obecnie stacjonuje brygada, w związku z czym na sztandarze 1. Brygady Rakiet pojawi się herb Torunia.
W spotkaniu z ramienia Urzędu Miasta Torunia wzięli udział gen. Krzysztof Mitręga - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Torunia ds. Bezpieczeństwa oraz Marcin Lutowski - dyrektor Wydział Ochrony Ludności.
Fot. © UMT 2025, autor: Paula Gałązka, licencja: CC BY-NC 4.0