Wygrana rodzina - model toruński
15 toruńskich rodzin zostanie objętych wsparciem w wielu obszarach w ramach projektu „Wygrana rodzina”.
Gmina Miasta Toruń jest jednym z 24 beneficjentów projektu „Wygrana rodzina” w kraju. Dwanaście umów na realizację twego projektu podpisano w Toruniu, w CKK Jordanki 28 lutego 2025 r. Sygnatariuszami byli minister funduszy i polityki regionalnej – Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i przedstawiciele gmin uczestniczących w projekcie, Toruń reprezentował prezydent Paweł Gulewski. Na podpisanie umów do Torunia przyjechali beneficjenci m.in. z Bielsko-Białej, Sochaczewa, Szczecina, Gdańska, Świdnicy, Chełmna, Sępólna Krajeńskiego.
Celem projektu jest skuteczne wdrożenie na terenie Gminy Miasta Toruń modelu wzmacniania kapitału społecznego rodzin pn. „Wygrana rodzina" do 31 stycznia 2028 r. Grupą docelową jest 15 rodzin zamieszkujących na terytorium zdegradowanym społecznie i fizycznie, korzystających z pomocy społecznej lub borykających się z różnymi problemami społecznymi, takimi jak: nieaktywność na rynku pracy, problemy opiekuńczo-wychowawcze, bezradność życiowa, uzależnienia, przemoc. Na realizację tego projektu otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 2 867 260,50 zł, w 100% pochodzących ze środków Unii Europejskiej.
W ramach projektu zaplanowano m.in. wsparcie asystenta rodziny, wsparcie mentora ds. rozwoju dzieci i młodzieży, psychologa, warsztaty wyjazdowe, liczne warsztaty kompetencyjne i profilaktyczne dostosowane odpowiednio do potrzeb rodziców, dzieci i młodzieży, doradztwo, laboratoria, edukację zdrowia psychicznego.
- Projekt „Wygrana rodzina” został wypracowany na bazie innowacji społecznej, która została zrealizowana na warszawskiej Pradze – nosiła nazwę „Kokon praski”. Miała ona na celu wydobycie dzieci z zaklętego kręgu ubóstwa, gdzie nie ze swojej winy, ani z winy rodzin, żyją w ubóstwie i to ubóstwo dziedziczą. Jest to nieskończony krąg – wyjaśniła genezę projektu minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak podkreśliła, ważne jest to, żeby w projekcie uczestniczyły nie tylko dzieci, ale cała rodzina, aby każdy jej członek miał szansę wydobyć się z dotychczasowej rzeczywistości. – Rodzina uzyskuje zdolność pozyskiwania środków do życia: zarobkowania, stworzenia dzieciom warunków do bycia w szkole i uczestniczenia w lepszy sposób w nauce. Jest to więc możliwość otoczenia dzieci i rodzin, które mają trudności, opieką, tak aby dać im szansę na dobre życie. To są najlepsze możliwe inwestycje – w ludzi i dzieci, którzy tego wsparcia bardzo potrzebują.
W Toruniu projekt będzie realizowany w oparciu o Gminny Projekt Rewitalizacji, który wyodrębnił trzy obszary szczególnego zainteresowania: Bydgoskie Przedmieście, Starówka i Podgórz. – Wraz z Toruńskim Centrum Usług Społecznych, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie oraz Fundacją na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych Daj Szansę zgłosiliśmy do projektu „Wygrana rodzina” piętnaście toruńskich rodzin. Dzięki wsparciu blisko 2,9 mln zł obejmiemy je kompleksową, wielopoziomową pomocą. Będziemy działać intensywnie na podstawie wypracowanego „Modelu toruńskiego”, tak aby wszyscy członkowie tych rodzin mogli zmienić swoje życie – mówił prezydent Paweł Gulewski. Wspomniany „Model toruński” tego projektu oznacza wsparcie ze strony trenerów, opiekunów dla całych rodzin, od najmłodszych, ich rodziców po osoby w wieku senioralnym. – Będzie to bardzo intensywna praca, kompleksowa, a dzięki tym środkom wierzymy, że skuteczna.
W ramach wizyty w Toruniu minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz odwiedziła Centrum Rozwoju i Terapii, które mieści się przy ul. Klonowica. W tym miejscu, od 2023 r., można otrzymać bezpłatnie wsparcie m.in. psychologiczne, pedagogiczne, prowadzone są warsztaty itp.
Fot. © UMT 2025, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0