Artyści ze stypendiami na 2025 r.
Czternaścioro twórców odebrało Stypendia Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2025, przyznawane przez Prezydenta Miasta.
Zastępca prezydenta miasta Adam Szponka oraz radna Magdalena Cynk-Mikołajewska wręczyli decyzje o przyznaniu stypendiów w dziedzinie kultury na rok 2025 podczas spotkania w Kulturalnym hubie Bydgoskiego Przedmieścia 7 lutego 2025 r. – Z przyjemnością wręczamy dziś stypendia osobom, które postanowiły zgłosić się do naszego konkursu, dającego im szansę na pokazanie swojej wrażliwości. Gratuluję Państwu ciekawych projektów i zarazem niełatwych, bo łączących w sobie osobę prof. Wilhelminy Iwanowskiej i jej zainteresowania astronomią z różnymi przejawami sztuki – mówił Adam Szponka.
Miejskie stypendia w dziedzinie kultury przyznawane są w trybie konkursu wniosków. Do 31 października 2024 r. do Wydziału Kultury wpłynęło ich łącznie 27, w tym 24 wnioski na rok 2025 oraz 3 wnioski na I półrocze 2025. W wyniku przeprowadzonego postępowania 14 najlepszych wniosków zostało zarekomendowanych do przyznania Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2025 rok, tym samym wyczerpując pulę środków przeznaczoną na tegoroczny fundusz stypendialny, czyli kwotę 200 000,00 zł na fundusz stypendialny
Stypendia – całoroczne - odebrali twórcy, których projekty, zgodnie z jednym z warunków, inspirowane były astronomią, astrofizyką i kosmologią. Warunek ten wynika z faktu, iż rok 2025 został ustanowiony decyzją Rady Miasta Torunia rokiem prof. Wilhelminy Iwanowskiej, pionierki polskiej astrofizyki.
W uroczystości udział wzięło kilkoro laureatów konkursu stypendialnego na rok 2024, którzy zaprezentowali projekty twórcze, które zostały zrealizowane z ramach stypendium. Wyeksponowane zostały prace plastyczne, np. Aleksandry Białeckiej, oraz publikacje książkowe.
Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2025 otrzymali (w kolejności alfabetycznej):
- Aleksandra Białecka (stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury) - realizacja przedsięwzięcia z zakresu sztuki wizualnej pn. „Gwiezdne Linozbiory”. Przedmiotem projektu jest powstanie cyklu 10 linorytów inspirowanych osiągnięciami toruńskich astronomów i astrofizyków, w tym ostatniego odkrycia astronomów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - super Jowisza od Wielkiej Niedźwiedzicy czyli nowej planety w trzecim co do wielkości gwiazdozbiorze na niebie.
- Natalia Browarczyk (stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury) - w ramach projektu pn. „Toruń jako miejsce rozwoju akademickiego teatru tańca” przeprowadzi półroczne warsztaty taneczne, w wyniku których powstanie spektakl teatru tańca pod tytułem „Nie opuszczaj mnie” na podstawie powieści Kazuo Ishiguro. Spektakl ten, po swojej premierze, zostanie zaprezentowany na dwóch festiwalach, w tym na II Ogólnopolskim Przeglądzie Kultury Studenckiej w ACKiS Od Nowa.
- Maria Cynk-Mikołajewska (stypendium Miasta Torunia w dziedzinie teatru) – na przygotowanie i wystawienie - w formie musicalu i kabaretu - monodramu o Wilhelminie Iwanowskiej pt. „Astronomka”, poświęconego życiu pionierki polskiej astrofizyki.
- Jan Gembala (stypendium Miasta Torunia w dziedzinie muzyki) - na realizację projektu pn. „Sfery Niebieskie”, polegającego na skomponowaniu utworów i wydanie debiutanckiej płyty inspirowanej astronomią oraz tradycją naukową Torunia poprzez muzyczne interpretacje kosmicznych zjawisk, takich jak ruch planet, galaktyki czy czarne dziury, a także realizację koncertu promującego płytę.
- Dominik Jałowiński (stypendium Miasta Torunia w dziedzinie sztuk wizualnych) -
w ramach projektu pn. „Neuralny Seans Spirytystyczny z Mikołajem Kopernikiem” zostaną stworzone 4 pokazy performance w różnych lokalizacjach Torunia. Podczas seansu będzie wykorzystana sztuczna inteligencja do dialogu z cyfrową reprezentacją Mikołaja Kopernika. - Agata Jóźwiak (stypendium Miasta Torunia w dziedzinie sztuk wizualnych) – jej projekt pn. „Pomiędzy Księżycem a Słońcem – Niebo i Przyroda Torunia Czterech Pór Roku” polega na namalowaniu za pomocą tuszu dalekowschodniego na papierze prac poświęconych pejzażom, które wyrażałaby związek przyrody kosmosu i miasta, zwieńczonych wydaniem katalogu oraz wystawą. Artystka także przeprowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci oraz osób starszych.
- Karolina Mełnicka (stypendium Miasta Torunia w dziedzinie sztuk wizualnych) – zrealizuje projekt pn. „Fabryka Meteorów”, w ramach którego powstanie seria rzeźb inspirowanych naturalnymi formami szkła, nawiązujących do kosmicznych kamieni.
- Kamila Michałowska (stypendium Miasta Torunia w dziedzinie sztuk wizualnych) -
na projekt pn. „Grawitacja – światło - cień” polegający na stworzeniu cyklu 6 obrazów
o tematyce kosmicznego ruchu i sił rządzących wszechświatem za pomocą formy koła w technice wykorzystującej własnoręcznie farbowane lniane płótna połączonych z
krótkometrażową animacja video-artem. - Natasza Piskorska (stypendium Miasta Torunia w dziedzinie sztuk wizualnych) – w ramach projektu pn. „Bezpańskie Marzenia” artystka namaluje 12 obrazów inspirowanych utworami muzycznymi Joanny Czajkowskiej z płyty „Pianissima”, następnie zrealizuje wystawę w Dworze Mieszczańskim. Jej wernisaż, który zaplanowany jest na 15 listopada 2025 roku, będzie połączony z recitalem Joanny Czajkowskiej.
- Agata Przyżycka (stypendium Miasta Torunia w dziedzinie sztuk wizualnych) – zrealizuje projekt pn. „Krążąc lekko przywarł do ziemi”, polegający na stworzeniu wieloelementowej wystawy składającej się z serii 8 obrazów oraz kolaży inspirowanych astronomią, astrofizyka i kosmosem oraz cielesnością. Wernisaż wystawy odbędzie się w debiutującej Galerii Magnez w Toruniu.
- Agnieszka Rogaszewska (stypendium Miasta Torunia w dziedzinie sztuk wizualnych) – w ramach projektu pn. „Toruńskie dendarium” zostanie stworzenia kolekcja dziesięciu makat tekstylnych przedstawiających drzewa rosnące na toruńskich terenach zielonych. Projekt zamknie wystawa, podczas której dostępne będą pocztówki oraz katalog graficznych projektów.
- Arkadiusz Tadych (stypendium Miasta Torunia) - „Przemiany Materii: Ekonomia zbieraczo-ekologiczna” to projekt polegający na realizacji cyklu warsztatów edukacyjno-animacyjnych w temacie na styku sztuki ekologii i ekonomii. Ich efekty będzie można oglądać na trzech wystawach interaktywnych zrealizowanych wokół trzech koncepcji: „Kolekcja rzeczy niepotrzebnych”, „DIYzeroWasteMade” oraz „Drugi obieg obrazów/porzucona wizualność”.
- Marzena Wilk (stypendium Miasta Torunia w dziedzinie sztuk wizualnych) – w ramach projektu pn. „Kosmiczne światło – dialog ze wszechświatem” powstanie seria rzeźb i instalacji świetlnych ze szkła artystycznego, nawiązujących do tematów związanych z astronomią, a szczególnie do badań i odkryć prof. Iwanowskiej. Projekt zakończy wystawa w galerii „Szatnia” na WSP UMK.
- Marcel Woźniak (stypendium Miasta Torunia w dziedzinie literatury) - na napisanie tekstu – opowieści pn. „Wahadło”, którego akcja osadzona jest w Toruniu w XXI i XIX wieku odwołującej się do historii naszego miasta i jego astronomicznego dziedzictwa. Autor, sięgając do wynalezionego w połowie XIX wahadła, którego ruch dowodzi obrotu Ziemi wokół własnej osi, a które zgodnie z koncepcją autora przybywa do Torunia już w 1891 roku, kreśli intrygującą opowieść, która przenika przez dwie epoki.
Zdjęcia: © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0