Ruszamy ze Staromostową
Rozpoczynamy prace związane z budową odcinka Trasy Staromostowej od ul. Dekerta do Placu Niepodległości (ul. Czerwona Droga). Pierwsze zmiany w ruchu zostaną wprowadzone w poniedziałek 3 lutego 2025 r.
Trasa Staromostowa na odcinku od ul. Dekerta do placu Niepodległości to obecnie gruntowa droga w bardzo złym stanie technicznym. Termin rozpoczęcia prac w tym miejscu został przesunięty z uwagi na pojawiające się w przestrzeni publicznej głosy dotyczące jej ostatecznego kształtu. Prezydent Torunia, Paweł Gulewski, w odpowiedzi na toczącą się dyskusję wśród różnych grup społecznych, m.in. mieszkańców i kupców targowiska miejskiego, zaprosił do rozmowy i konsultacji społecznych na temat kształtu Trasy Staromostowej.
– W Toruniu idziemy za trendami europejskimi i światowymi, które mają na celu uspokojenie ruchu samochodowego. Trasa Staromostowa jest pierwszym widocznym działaniem w tym kierunku, wypracowanym przy udziale wszystkich interesariuszy tego procesu – mówi Paweł Gulewski, prezydent miasta Torunia.
W najbliższy czwartek, 30 stycznia 2025 r., zostanie przekazany plac pod budowę Trasy Staromostowej. W pierwszych dniach wykonawca – firma Balzola Sp. z o.o. zajmie się organizowaniem zaplecza budowy i pracami przygotowawczymi.
Pierwsze zmiany w ruchu zostaną wprowadzone w poniedziałek, 3 lutego 2025 r.
W I etapie prac wykonawca wyłączy z ruchu i parkowania gruntowy odcinek od ul. Gałczyńskiego do bramy wjazdowej na targowisko miejskie od strony ul. Dekerta. Brama w tym etapie prac pozostanie otwarta. Osobom handlującym i odwiedzającym targowisko zaleca się korzystanie z bezpłatnych parkingów przy Izbie Przemysłowo-Handlowej, przy Cinema City oraz z płatnych parkingów zlokalizowanych przy targowisku od strony Szosy Chełmińskiej. W tym etapie robót targowisko będzie funkcjonować bez zmian, a jego stoiska nie będą przenoszone.
Kliknij, aby powiększyć

Równolegle wykonawca będzie przebudowywał fragmenty wodociągu w pasie od ul. Gałczyńskiego do placu Niepodległości (ulica Czerwona Droga). Ruch pojazdów na tym odcinku będzie utrzymany z ograniczeniami do jednego pasa ruchu. Prace w tym miejscu zakończą się na przełomie lutego i marca 2025 r.
Kliknij, aby powiększyć

– Realizacja tej inwestycji przyniesie wiele korzyści dla kierowców. Przede wszystkim poprawi płynność ruchu w relacji północ-południe. Zmniejszy się także natężenie ruchu oraz poprawi przejezdność na ul. Szosa Chełmińska na odcinku od ul. Dekerta do placu NOT – wyjaśnia Ireneusz Makowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. Poprawi się także bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, dzięki budowie ciągów pieszo-rowerowych - z wyraźnym rozdzieleniem ruchu pieszych i rowerzystów - oraz wyznaczeniu oznakowanych przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych.
Warto wiedzieć:
- Długość odcinka: 480 m
- Liczba skrzyżowań: 2
- Budowa ronda w celu obsługi Nowego Centrum Torunia
- Szerokość jezdni: 7-10,5 m/4-8 m
- Szerokość chodników: ok. 2 m
- Szerokość drogi dla rowerów: 2,5 m
- Długość drogi dla rowerów: 2 x ok. 480 m
- Koszt zadania: 18 179 459,50 zł
- Inwestycja dofinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład
Dodatkowe informacje:
- Od wtorku, 28 stycznia, przedstawiciele miejskiej spółki Urbitor rozpoczną rozmowy z kupcami na targowisku na temat zakresu robót i zmian w parkowaniu.
- W środę, 29 stycznia, w trzech miejscach inwestycji zostaną zamontowane tablice z informacjami o rozpoczęciu prac i braku możliwości przejazdu i parkowania.
- W piątek, 31 stycznia, każdy z handlujących na targowisku otrzyma pisemną informację z dokładnym harmonogramem prac i związanymi z tym zmianami.
Fot. © UMT 2025, autor: Błażej Antonowicz, licencja: CC BY-NC 4.0