Nowa Pająkowskiego i Droga Trzeposka
Pod koniec ubiegłego roku drogowcy zakończyli budowę ul. Pająkowskiego i brakującego fragmentu Drogi Trzeposkiej. Oprócz części drogowej, w ramach inwestycji powstała przestrzeń do wypoczynku. Nasadzono tam drzewa i krzewy oraz ustawiono ławeczki.
Droga i chodniki
Ulica Pająkowskiego została wybudowana na odcinku 500 metrów. Dzięki temu z Szosy Lubickiej dojedziemy do ulicy Targowej. – Zrealizowana inwestycja poprawiła skomunikowanie dynamicznie rozwijających się w tym rejonie osiedli mieszkaniowych z reszta układu drogowego w tym rejonie- mówi Ireneusz Makowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. Na wspomnianej ulicy wybudowano jezdnię z dwoma pasami ruchu, chodniki, oświetlenie drogowe , kanalizacje deszczową i sanitarną. Wykonano także sieć wodociągową. Z kolei pobliska Droga Trzeposka została wykonana na odcinku 110 metrów. Wybudowany, brakujący fragment w kierunku ul. Pająkowskiego, połączył ul. Żółkiewskiego z osiedlem Piernikowym (ulica Pająkowskiego).
Przestrzeń do wypoczynku
Warto dodać, że w ramach projektu przy ul. Pająkowskiego powstał skwer. Miejsce do wypoczynku i rekreacji. Na powierzchni około 3000 m2 posadzono tu 41 drzew, a także około 100 sztuk różnego gatunku krzewów. Posadzono również trawy oraz byliny kwitnące. Na skwerku pojawiły się elementy małej architektury, takie jak ławeczki czy kosze na śmieci. Na wykonane prace, w tym te związane z zielenią, obowiązuje gwarancja, w ramach której wykonawca prac, w razie stwierdzonych usterek, na swój koszt odtworzy i zrekultywuje założone trawniki. Jest także zobowiązany do regularnej wymiany ewentualnych ubytków w roślinności. Dodatkowo, w ramach obowiązującej umowy, wykonawca przez rok prowadzić będzie regularne prace pielęgnacyjne i porządkowe.
Efekty wizualne wiosną
Należy jednak podkreślić, że termin zakończenia prac, w tym również tych związanych z nasadzeniami, przypadł na koniec okresu wegetacyjnego roślin, przez co trawa nie miała szans by się zazielenić, a zasadzone rośliny - by zakwitnąć. Siłą rzeczy na efekty wizualne, pozwalające na to, by w pełni docenić walory tego miejsca, trzeba będzie poczekać. Wiosna będzie z pewnością takim momentem.
Na wiosnę, gdy zasadzone rośliny się zazielenią, Miejski Zarząd Dróg w Toruniu, wspólnie z Wydziałem Środowiska i Ekologii dokona oceny istniejącej kompozycji roślinnej, a w przypadku możliwości terenowych (brak kolizji z infrastrukturą podziemną) zostaną wykonane dodatkowe nasadzenia.
Razem z Radą Okręgu
Realizacja zadania w tym zakresie, to efekt współpracy Rady Okręgu nr 9 Jakubskie-Mokre i lokalnej społeczności, której pragnieniem było, aby połączyć budowę drogi z wykonaniem przestrzeni do odpoczynku.
Koszty z zewnętrznym wsparciem.
Inwestycja kosztowała 7,7 mln zł i była współfinansowana ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
fot. Szymon Szczęsny na zlecenie MZD w Toruniu