Młyn Wiedzy na fali
Popularna, szczególnie wśród najmłodszych, wystawa „Rzeka” w CN Młyn Wiedzy zyska nowe oblicze. „Na fali” – taka będzie nazwa nowej interaktywnej ekspozycji.
Na wystawie „Rzeka” znajduje się model koryta rzeki Wisły. Nawiązując do najdłuższej rzeki Polski, przepływającej przez Toruń, odwiedzający Młyn Wiedzy mają możliwość zabawy przy stanowiskach umieszczonych wzdłuż jej biegu. Dookoła koryta znajdują się inne eksponaty pokazujące bogactwo fauny Polski. Na odwiedzających czeka także edukacyjna zabawa eksponatami mobilnymi, które są skorelowane ze zjawiskami fizycznymi, np. „Pryzmat”, „Wirująca Kula” lub „Wirujący Cylinder”. Dodatkową ozdobą tej przestrzeni jest wpasowujący się w całość model statku, powiązany z doniesieniami historycznymi o piratach grasujących dawniej na Wiśle.
Po blisko 13 latach wystawa doczeka się odświeżenia i wprowadzenia nowych elementów. Jak zapowiedziała Monika Wiśniewska, dyrektorka Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, już w styczniu 2025 r. zostanie ogłoszony przetarg na zaprojektowanie oraz wybudowanie wystawy „Na fali”. Pierwszym etapem będzie wybudowanie elementu, który będzie stanowić łącznik pomiędzy wystawą „Rzeka” a antresolą znajdującą się w przestrzeni tej sali. Tym elementem jest zjeżdżalnia, która powstanie jeszcze w roku 2025, a obok niej znajdą się schody. - Będziemy się starali przeprowadzić cały proces w sposób jak najmniej inwazyjny dla naszych odwiedzających. Chcemy, aby wtedy, kiedy będzie powstawać zjeżdżalnia, wystawa „Rzeka” była cały czas dostępna. Chcemy także, aby większość nowych eksponatów powstawała u wykonawców, a proces ich montażu był jak najkrótszy, tak żeby wystawa była jak najkrócej zamknięta - mówi Monika Wiśniewska.
Co jeszcze zmieni się na drugim piętrze? - Statek wypłynie – uchyliła rąbka tajemnicy dyrektorka Młyna Wiedzy, Monika Wiśniewska. Oznacza to, że bardzo lubiany przez dzieci model statku, który mogły eksplorować, nie będzie już znajdował się w przestrzeni tej wystawy. – W jego miejsce pojawią się nowe, różnego rodzaju eksponaty. Z jednej strony będą one łączyć przestrzeń trzeciego piętra z antresolą, związane bowiem będą z optyką, falami, ale także pojawią się eksponaty, które będą omawiały zjawiska związane z fizyką. Pojawią się też eksponaty typu body experiance, czyli takie, których elementem staje się zwiedzający. Dodatkowo w przestrzeni obecnej wystawy „Rzeka” pojawi się strefa przeznaczona dla najmłodszych, gdzie będzie także wyodrębnione miejsce wypoczynku.
Sama wystawa „Rzeka” zostanie zmodernizowana i wyremontowana, część eksponatów będzie z niej odjęta, a w to miejsce pojawią się nowe, w przestrzeni pojawią się także dodatkowe punkty edukacyjne w obrębie samej rzeki. - Założenie odmienionej wystawy jest takie, że obecna „Rzeka” nie będzie już dominantą, ale jednym z elementów całości o nazwie "Na fali" – wyjaśniła Monika Wiśniewska.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostało otwarte dla zwiedzających w listopadzie 2013 roku. Aktualnie w dwóch budynkach znajduje się 10 interaktywnych wystaw. Misją toruńskiego centrum nauki jest pobudzanie kreatywności i inspirowanie odbiorcy do samodzielnych poszukiwań. Instytucja poprzez zabawę i eksperyment (odejście od formuły: “patrz, ale nie dotykaj” na rzecz: “dotknij, sprawdź”) umożliwia aktywne przyswajanie wiedzy o nauce, technice, przyrodzie i kulturze. Goście instytucji mogą m.in. przeprowadzać doświadczenia na wystawach, a także uczestniczyć w pokazach i widowiskach naukowych oraz w warsztatach dla wszystkich grup wiekowych.
Fot. © UMT 2025, autor: Mariusz Luda/CN Młyn Wiedzy, licencja: CC BY-NC 4.0