105. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski
Z okazji 105. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski w Toruniu odbędzie się szereg okolicznościowych wydarzeń.
Obchody odzyskania niepodległości przez Toruń rozpoczniemy w czwartek 16 stycznia 2025 r. o godz. 19:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa koncertem pt. „Harmonia nowych początków” w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Toruniu. pod batutą kpt. Joanny Krause oraz mł. chor. Kamila Lewandowskiego. Wraz z orkiestrą wystąpią soliści, Aga Twardowska, Mateusz Wiśniewski.
Bezpłatne wejściówki na koncert będzie można odbierać od poniedziałku 13 stycznia 2025 r. od godz. 15:00 w Punkcie Informacji Urzędu Miasta przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8. Liczba wejściówek ograniczona, maksymalna liczba zaproszeń do obioru przez jedną osobą - 2 sztuki.
W piątek 17 stycznia 2025 r. złożeniem kwiatów pod pomnikami uczcimy pamięć osób zasłużonych dla odzyskania niepodległości. O godz. 10:00 delegacja samorządu miasta uda się pod obelisk Komisarycznego Burmistrza Torunia Ottona Steinborna na cmentarzu św. Jerzego, o godz. 10:10 - pod pomnik Wojewody Pomorskiego Stefana Łaszewskiego przy Collegium Maius, a o godz. 10:20 - pod pomnik gen. Józefa Hallera.
Główne uroczystości miejskie z okazji 105. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski będą miały miejsce w sobotę 18 stycznia 2025 r. o godz. 10:00 na Rynku Staromiejskim:
- przyjęcie meldunku przez Dowódcę Garnizonu Toruń,
- odegranie Hymnu RP i podniesienie flagi na maszt,
- wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Torunia,
- Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
O godz. 10:30 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego zapraszamy na popularnonaukowe „Przedpołudnie z Niepodległą”, podczas którego czeka nas wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i słodki poczęstunek. Swoje referaty przedstawią:
- prof. Jarosław Kłaczkow „Powrót Torunia do wolnej Polski”,
- prof. Tomasz Krzemińskiego „Bohaterki i bohaterzy toruńskiej niepodległości. Portret zbiorowy”,
- prof. Michał Pszczółkowski „Urbanistyczny i architektoniczny rozwój Torunia w okresie międzywojennym”.
Fot. © UMT 2025, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0
Kliknij, aby powiększyć