Sylwester w Toruniu – była moc
4,1 mln przed telewizorami wzniosło toast noworoczny podczas Sylwestrowej Mocy Przebojów. W koncercie na Rynku Staromiejskim wzięło udział w sumie ok. 18 000 widzów (z czego ok. 9,5 tysiąca osób bawiło się w strefie imprezy masowej).
„Sylwestrowa Moc Przebojów” - wydarzenie kończące rok 2024, zorganizowane przez Telewizję Polsat na Rynku Staromiejskim – okazała się ogromnym sukcesem, przyciągając tak pod scenę, jak i przed telewizory największą liczbę oglądających, pokonując imprezy „Sylwester z Dwójką" na Stadionie Śląskim w Chorzowie (średnio 2,19 mln widzów) oraz „Wystrzałowy sylwester na Lubelszczyźnie" z Chełma (1,33 mln widzów). Koncert w Toruniu oglądało w Polsacie średnio 3,06 mln widzów. Toast o północy wraz z gwiazdami występującymi na scenie na Rynku Staromiejskim wznosiło 4 147 000 widzów! Sylwester z Polsatem okazał się nr 1 w wynikach oglądalności, której badania przeprowadził Nielsen Media.
- Jest to potężny sukces – sukces promocyjny i organizacyjny. Podkreślić należy, że głównymi gospodarzami bezpiecznego sylwestra w Toruniu byli jego mieszkańcy i uczestnicy zabawy. Są oni przykładem publiczności, która wie, w jaki sposób zachować się w terenie, który jest ograniczony co do liczby potencjalnych uczestników - mówił prezydent Paweł Gulewski podczas konferencji podsumowującej wydarzenie, która odbyła się 3 stycznia 2025 r. w Ratuszu Staromiejskim. – Byliście wspaniali, bawiliście się bezpiecznie, uważaliście na siebie, sprawiliście, że atmosfera podczas toruńskiego sylwestra była znakomita i mówi o niej cała Polska!
W konferencji udział wzięli przedstawiciele samorządu i jego jednostek oraz służb mundurowych, które związane były z organizacją przedsięwzięcia i czuwały nad jego przebiegiem. Swoimi spostrzeżeniami podzielili się: Piotr Całbecki – marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Paweł Gulewski – prezydent Miasta Torunia i Rafał Pietrucień – jego zastępca, Marcin Lutowski – dyrektor Wydziału Ochrony Ludności UMT, Wojciech Zaguła – SOS Music, producent wydarzenia, nadkom. Arkadiusz Górecki – pierwszy zastępca komendanta miejskiego Policji w Toruniu, bryg. mgr inż. Sławomir Grudziński – komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, Mirosław Bartulewicz – komendant Straży Miejskiej w Toruniu, Łukasz Drygalski – dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta, Jan Gessek – dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Joanna Pepłowska – prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu sp. z o.o.
Jak podkreślili uczestnicy konferencji, wydarzenie było zarówno sukcesem frekwencyjnym, jak i organizacyjnym, który pokazał, że Toruń jest przygotowany na imprezy masowe. Co najważniejsze, zabawa, w której łącznie udział wzięło 16 tys. – 18 tys. osób, przebiegła bezpiecznie.
- Policjanci na terenie całego Torunia w dniu 31 grudnia 2024 roku interweniowali 129 razy, z czego 18 razy na starówce. W ubiegłym roku było to 106/16. Z kolei 1 stycznia 2025 r. na terenie miasta podjęto 195 interwencji, w tym 32 razy na starówce. W ubiegłym roku było to 128/18.
- Straż Miejska interweniowała 66 razy (rok wcześniej 38), w tym 6 razy w kwestii nielegalnego handlu na terenie zespołu staromiejskiego.
- Straż pożarna podjęła w Toruniu 30 interwencji, z czego 19 w godz. 17:00-3:00, o 7 więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Na terenie Zespołu Staromiejskiego były to 4 interwencje o jedna więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku.
Zadbano także o zaplecze medyczne:
- W trakcie wydarzenia na terenie imprezy działały 3 punkty, a główny punkt był zlokalizowany na Rynku Nowomiejskim w siedzibie Tumultu. Tam też przyjęto 9 pacjentów, z czego 4 przetransportowano do szpitala, 5 osób zostało zaopatrzonych na miejscu, a jedna osoba została odwiedziona na izbę wytrzeźwień.
- Miejski Szpital Specjalistyczny im. Mikołaja Kopernika przyjął 32 pacjentów (od godz. 19:00 w dniu 31 grudnia 2024 r. do 7:00 rano 1 stycznia 2025 r.). Przyjęcia w SOR wynikały w większości ze skutków nadużycia alkoholu i nierozważnego użycia środków pirotechnicznych. W 2023 roku było 21 pacjentów, bez tak dużej imprezy w Toruniu.
- Punkt medyczny zlokalizowany na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego przyjął 28 pacjentów. Karetki odwiozły na Szpitalny Oddział Ratunkowy 4 pacjentów, 6 przekazano na izbę wytrzeźwień.
- Izba wytrzeźwień przyjęła 19 osób, większość po północy.
Do Torunia na zabawę sylwestrową z Polsatem przyjechały osoby z różnych części kraju, z czego większość z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Dla tych, którzy przybyli samochodami, miasto przygotowało 19 parkingów w różnych lokalizacjach, łącznie ok. 4700 miejsc parkingowych. Jak podkreślił prezydent Paweł Gulewski, uczestnicy wydarzenia chętnie poruszali się komunikacją miejską, przez co uniknięto korków. Na tę noc Miejski Zakład Komunikacji uruchomił 3 dodatkowe linie tramwajowe i 6 linii autobusowych, które rozpoczęły kursowanie od godz. 22:30. Z szacunków wynika, że z usług miejskiego przewoźnika skorzystało blisko 4300 osób, które bezpłatnie mogły dojechać do domów. Dla osób z regionu Urząd Marszałkowski Województwa uruchomił sześć pociągów specjalnych spółek Arriva RP i Polregio. Składy odjechały w kierunku Nakła nad Notecią, Tucholi, Mogilna, Jabłonowa Pomorskiego, Skępego (powiat lipnowski) i Kalisk Kujawskich (powiat włocławski), a skorzystało z nich ok. 2000 osób. Tylko w kierunku Bydgoszczy odjechało ponad pół tysiąca uczestników sylwestrowej zabawy.
Po tak dużej imprezie w przestrzeni centrum miasta czekało wielkie sprzątanie – i w tym przypadku działania Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania wzbudziły pozytywne reakcje mieszkańców i osób komentujących wydarzenie w mediach społecznościowych. Prace porządkowe rozpoczęły się 31 grudnia 2024 r. już o godz. 4:00, a zakończyły w Nowy Rok ok. godz. 14:00. Przez 34 godziny 40 pracowników MPO dbało, by zabytkowa przestrzeń Torunia wyglądała bez zarzutu. Jak wymieniła prezes MPO, Joanna Pepłowska, podczas akcji użyto 2 pojazdy koszowe i 4 pojazdy dostawcze, które łącznie przejechały 600 km, a także 2 zamiatarki, 1 polewaczkę i 12 dmuchaw/odkurzaczy. – Łącznie nasi pracownicy zebrali 10 ton odpadów szklanych oraz 100 metrów sześciennych odpadów typu: kartony, papiery konfetti i pozostałości po petardach/fajerwerkach. Liczba zebranych odpadów była 5-krotnie wyższa niż podczas ubiegłorocznej nocy sylwestrowej – mówiła Joanna Pepłowska, dziękując jednocześnie za zaangażowanie pracowników MPO.
„Sylwestrowa Moc Przebojów” gościła szeroko w mediach. Od 5 grudnia 2024 r. do 2 stycznia 2025 r. pojawiło się blisko 3000 publikacji dotyczących sylwestra w Toruniu. Najwięcej - 1 stycznia 2025 r. pojawiło się ponad 800 informacji. Z kolei w okresie 31 grudnia 2024 – 2 stycznia 2025 odnotowano blisko 1,5 tysiąca publikacji, w których wspomina się o sylwestrze z Polsatem w Toruniu, głównie w portalach internetowych i social mediach.
Jak wynika z szacunków, ekwiwalent reklamowy (w oparciu o dane Instytutu Monitorowania Mediów) od października 2024 roku do 2 stycznia 2025 r. wyniósł ponad 24 mln złotych.
- Dzięki temu wydarzeniu Toruń był odmieniany przez wszystkie przypadki w mediach. Realizatorzy wydarzenia przepięknie odkryli na nowo naszą starówkę i cały Toruń. Do tego finałowa scena, kiedy śpiewał Sławek Uniatowski, i zobaczyliśmy piękną panoramę toruńską i imponujący pokaz dronów, oglądane jednocześnie w telewizji przez miliony Polaków. Raz jeszcze dziękuję za wszystko co zrobiliśmy wspólnie dla naszego Torunia w tę magiczną noc – mówił na koniec spotkania prezydent Paweł Gulewski.
Gmina Miasta Toruń była współgospodarzem Sylwestrowej Mocy Przebojów 2024 wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Na realizację telewizyjnego sylwestra GMT przeznaczyła kwotę 980 000 zł netto (czyli nieco ponad 1, 2 mln zł).
Fot. © UMT 2025, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0