XIX Forum NGO

Po raz 19. w Toruniu spotkali się przedstawiciele Forum Organizacji Pozarządowych, by wymienić się doświadczeniami i omówić aktualne problemy organizacji działających w naszym mieście.

- Forum Organizacji Pozarządowych to doskonała okazja do tego, żeby wspólnie tworzyć lepsze rozwiązania dla mieszkańców naszego miasta  i wzmacniać współpracę między samorządem i organizacjami pozarządowymi, a także dyskutować o tematach najbardziej aktualnych, takich jak przeciwdziałanie przemocy w stosunku do małoletnich, program współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi, ale też wykorzystywanie sztucznej inteligencji w pracy organizacji pozarządowych – tak ideę spotkania przedstawił dr Patryk Wawrzyński, pełnomocnik PMT do spraw dialogu i innowacji miejskich.

W Forum, które odbywa się 3 grudnia 2024 r. hotelu Filmar, wzięli udział licznie przedstawiciele toruńskich NGO-sów. Zebranych powitała Aleksandra Łukomska-Smulska, przewodnicząca Rady Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia. W rozmowach udział wzięli także prezydent Paweł Gulewski, przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z radnymi oraz oraz Krystyna Żejmo-Wysocka - p.o. dyrektora Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim. 

Jak podkreślił prezydent Paweł Gulewski, współpraca miasta z organizacjami pozarządowymi jest ważnym krokiem w budowaniu zaangażowanej i obywatelskiej wspólnoty w Toruniu. Zgodnie z nowym, rocznym Programem Współpracy Gminy Miasta Toruń z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2025, który uchwalony został przez Radę Miasta Torunia na listopadowej sesji, na działalność NGO-sów przeznaczone są środki wysokości ponad 52 mln zł – o 9 mln zł więcej niż w roku 2024. - To fundusze, które bezpośrednio przekładają się na jakość i komfort życia wszystkich osób mieszkających w Toruniu, a dzięki Państwa zaangażowaniu społecznemu wsparcie dociera tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. Dzięki nim działamy jako wspólnota i łączymy naszą pracę w wspólny efekt mówił prezydent Paweł Gulewski.

XIX Forum Organizacji Pozarządowych to także warsztaty dotyczące m.in. sposobów zapewnienia dostępności dla osób z niepełnosprawnościami w zadaniach finansowanych ze środków publicznych; możliwości wykorzystywania sztucznej inteligencji w działaniach z NGO; reguły facylitacji, czyli prowadzenia grupy w działaniach społecznych; standardów ochrony osób małoletnich w działaniach NGO.

Fot. © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0