Laureat 23. Nagrody Ciechowskiego ogłoszony

Jakub Skorupa, pochodzący ze Śląska wokalista, gitarzysta i autor tekstów, został laureatem 23. edycji Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. 

Nagroda Artystyczna Miasta Torunia imienia Grzegorza Ciechowskiego jest przyznawana od 2002 r.  W ten sposób upamiętniana jest postać przedwcześnie zmarłego poety, kompozytora, muzyka - Grzegorza Ciechowskiego.  

Nagroda przyznawana jest rokrocznie artystom, którzy czerpią inspirację z różnych dziedzin sztuki, za dokonania w minionym sezonie artystycznym. Podstawą przyznania Nagrody jest suwerenny werdykt Kapituły. Kapitułę tworzą: Rafał Bryndal, Bruno Ciechowski, Kayah, Mela Koteluk, Mirosław Pęczak, Mariusz Składanowski  i Agnieszka Szydłowska. Przedstawicielem Prezydenta Miasta Torunia wkapitule jest Zbigniew Derkowski. Kapituła powołana została zarządzeniem nr 242/2024 PMT z dnia 19 sierpnia 2024 r. 

- Nagroda jest przyznawana artystom nieszablonowym, tworzącym nie tylko w zakresie muzyki, ale też tym, którzy wykorzystują różne rodzaje sztuki. Nie zawsze są to łatwe decyzje, ale dziękuję kapitule za jej prace i wskazywanie artystycznych perełek, które co roku możemy nagradzać – mówi Prezydent Torunia Paweł Gulewski.

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody są: Karolina Bisztyga, Konrad Niewolski, Piotr Rogucki, Joanna Piwowar, Zespół Filmowy Paladino, Galeria Rusz, zespół Lao Che, zespół Pustki, zespół Paristetris, Julia Marcell, Mela Koteluk, Misia Furtak, Tomasz Organek, Błażej Król, The Dumplings, zespół Hańba!, zespół Tęskno, Ralph Kaminski, Kasia Lins, Mery Spolsky, Szczyl. W ubiegłym roku kapituła nagrodziła Darię ze Śląska. 

Do tego grona dołączył właśnie Jakub Skorupa, pochodzący ze Śląska wokalista, gitarzysta i autor tekstów. Kapitula doceniła go za:

  • rozpisany na dwa płytowe „Zeszyty” szczery i intymny pamiętnik pokolenia obecnych 30 i40-latków oraz celne uchwycenie wyzwań, przed którymi stanęło nie tylko na przełomie wieków, ale także tu i teraz;  
  • pełne uważności obrazy nie tylko rodzinnego Śląska, ale Polski w ogóle;  
  • wrażliwość, przejmującą melancholię słów i dźwięków utkanych pomiędzy rockiem, rapem ialternatywą;  
  • ponadto za adekwatność środków wyrazu do podejmowanych tematów oraz autentyzm, artystyczną dojrzałość i bycie „czułym obserwatorem rzeczywistości”. 

- Jakub zwrócił naszą uwagę już dwa lata temu, kiedy przyznawaliśmy Nagrodę Szczylowi - uznaliśmy wtedy, że to w zasadzie równorzędne zwycięstwo. Niestety, nie możemy podzielić tego tytułu, ale wtedy zadeklarowałem, że jeśli drugi album potwierdzi klasę artysty to wrócimy do niego. Druga płyta jest najczęściej najtrudniejsza dla każdego. Debiutancka jest zbiorem tego, co przydarzyło się przez całe życie, co gra w duszy, ale później, kiedy trzeba potwierdzić, albo jeszcze przebić udany debiut, jest to rzeczywiście coś wyjątkowo trudnego. Jakub Skorupa „Zeszytem drugim” udowodnił, że jest doskonałym artystą i to, o czym śpiewa w pełni zasługuje na to, żeby przyznać mu Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego – podkreśla Mariusz Składanowski i dodaje, że w twórczości Skorupy można znaleźć wyraźny łącznik z Ciechowskim: - W piosence z „Zeszytu drugiego” pn. „Dzień dobry, jestem z Polski” nasuwają mi się skojarzenia z „Nie pytaj o Polskę”.  To utwór, który pokazuje szarzyznę Polski. Jakub śpiewa o tych wszystkich polskich dworcach i o tym, że listopad trwa już pół roku. Gdy wyjrzymy za okno, to można poczuć to, o czym śpiewa, ale mimo tego, że jest tak szaro i nieprzyjemnie, to kocha tę Polskę.

Wręczenie Nagrody nastąpi w dniu 14 grudnia 2024 r., podczas koncertu specjalnego pamięci Grzegorza Ciechowskiego, który odbędzie się w Klubie „Od Nowa”.  Laureat oprócz odebrania nagrody, zaprezentuje publiczności swoją twórczość.

 

XI edycja Dni Grzegorza Ciechowskiego – program wydarzeń

12 grudnia (czwartek

godz. 18.00 

Grzegorz Ciechowski - kompozytor 

Pokaz filmów fabularnych i krótkometrażowej animacji, z muzyką skomponowaną przez Grzegorza Ciechowskiego. W programie: 

  • „Śmierć na 5” (animowany)  
  • „Obywatel świata” 
  • „Stan strachu”.  

Artus Art. Cinema, Rynek Staromiejski 6. Wstęp wolny 

13 grudnia (piątek) 

godz. 19.00  

„Ciechowski Symfonicznie” koncert w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod kierunkiem Krzysztofa Herdzina. Partie wokalne wykonają soliści: Maciej Balcar, Piotr Cugowski, Bela Komoszyńska, Anna Lasota, Sara Pach, Marcin Sójka. 

Sala koncertowa CKK Jordanki, Aleja Solidarności 1-3. Koncert biletowany 

14 grudnia (sobota)  

godz. 20.00 

Koncert specjalny pamięci Grzegorza Ciechowskiego.  

WRĘCZENIE NAGRODY ARTYSTYCZNEJ MIASTA TORUNIA IM. GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO. 

Klub Od Nowa, ul. Gagarina 37a. Koncert biletowany 

Imprezy towarzyszące: 

12-14 grudnia  

Muzyka Grzegorza Ciechowskiego w wybranych tramwajach MZK Toruń oraz wpomieszczeniach Zamku Krzyżackiego i Krzywej Wieży  

12-14 grudnia 

Grzegorz Ciechowski – autor: teksty utworów Grzegorza Ciechowskiego w hallu oraz przed budynkiem CK Dwór Artusa. 

13 grudnia  

godz. 20.00  

Dni Grzegorza Ciechowskiego w Kombinacie Kultury 

Kombinat Kultury, ul. Podmurna 1/3. Wstęp wolny 

Zdjęcie główne: https://jakubskorupa.com/pl/bio

fot. w galerii: © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0