W stacjonarnym biletomacie szybko i wygodnie

Dużym zainteresowaniem cieszą się stacjonarne biletomaty na przystankach komunikacji miejskiej w Toruniu. W tym roku sprzedano w nich już ponad 250 tysięcy biletów. 

Pierwsze stacjonarne biletomaty pojawiły się w Toruniu w lipcu 2021 r. na węźle przesiadkowym na al. Św. Jana Pawła II (po jednym na każdym peronie). Osiem kolejnych dołączyło do nich w ubiegłym roku. Cztery zamontowano wzdłuż nowo wybudowanej trasy tramwajowej: na przystankach tramwajowych „Targowisko” (peron zachodni w kierunku centrum) i „Żwirki i Wigury” (peron wschodni) oraz na przystankach tramwajowo-autobusowych „Koniuchy” (peron środkowy) i „Hubego” (peron północny), a cztery pozostałe na węźle przesiadkowym na al. Solidarności, na pl. Św. Katarzyny, ul. Przybyłów i na dworcu Toruń Główny w holu podziemnym przy ruchomych schodach. 

W stacjonarnych biletomatach można kupić wszystkie rodzaje biletów krótkookresowych MZK, czyli bilety jednoprzejazdowe, tygodniowe, weekendowe, grupowe i czasowe, w tym bilety elektroniczne zapisywane na karcie płatniczej. Co ważne – w stacjonarnych automatach można dokonywać transakcji powyżej 100 zł, czego nie można robić w biletomatach ulokowanych w pojazdach, gdyż w tych ostatnich nie ma pin padów do zatwierdzania płatności pinem.

Zakupy w stacjonarnych biletomatach stają się coraz popularniejsze. W 2024 r., od stycznia do 26 listopada, pasażerowie kupili w nich już ponad 250 tysięcy biletów. Ich znaczna część to bilety okresowe, więc faktyczna liczba przejazdów wykonanych z udziałem biletu zakupionego w stacjonarnym biletomacie jest zdecydowanie większa. Największa popularnością cieszą się biletomaty zlokalizowane na pl. Rapackiego, al. Solidarności oraz na Dworcu Toruń Główny.

Biletomaty zostały zbudowane w taki sposób, aby mogły z nich korzystać swobodnie również osoby z niepełnosprawnościami. Jest do nich swobodny dojazd, mają duży czytelny ekran o rozdzielczości 15'', który jest ponadto zabezpieczony przed zarysowaniem. 

O wyborze lokalizacji stacjonarnych biletomatów zdecydowały:

  • potoki pasażerskie – wybrano lokalizacje, które charakteryzują się najwyższymi potokami w godzinach szczytu porannego i popołudniowego, 
  • integracja różnych środków transportu - oprócz węzłów autobusowo-tramwajowych uwzględniono również bliskość dworców kolejowych, 
  • bliskość dużych osiedli mieszkaniowych, obiektów handlowo-usługowych oraz starówki,
  • zidentyfikowane „białe plamy” w zakresie dostępu do infrastruktury umożliwiającej zakup biletu (kasy biletowe, istniejące biletomaty i punkty handlowe, w których sprzedawane są bilety).

- Zachęcamy pasażerów do kupna biletów w stacjonarnych biletomatach, nie tylko przed samym odbyciem podroży, ale także na „zapas”. Praktycznie we wszystkich miastach, także w Toruniu, zniknęły kioski ruchu w rejonach przystanków, więc jest coraz mniej jest punktów sprzedaży papierowych biletów, a nie każdemu jest po drodze do którejś z kas. Bilet ze stacjonarnego biletomatu to prosta i wygodna forma zakupu – zachęca Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu.

Część z automatów biletowych została zakupiona dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.