160 lat „okrąglaka”

Podwójne święto Służby Więziennej – Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości oraz 160-lecie Oddziału Zewnętrznego w Toruniu, mieszczącego się w tzw. okrąglaku.

25 listopada 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim spotkali się przedstawiciele Służby Więziennej z województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, by wspólnie wziąć udział w Wojewódzkich Obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystości, wraz z funkcjonariuszami, udział wzięli sekretarz  stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka, wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling, radny toruński Michał Rzymyszkiewicz, przedstawiciele jednostek samorządowych, służb mundurowych, duchowieństwa. 

- Nasza służba to z dużym poświęceniem realizowane obowiązki na poszczególnych stanowiskach. Kierujemy się praworządnością, humanitaryzmem i zainteresowaniem ludzkiego traktowania – mówił pułkownik Andrzej Gniot, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Bydgoszczy. – Dziękuję za tę niełatwą codzienną służbę, za sumienne wykonywanie obowiązków. 

Uroczystość w Ratuszu Staromiejskim była też okazją do wręczenie odznaczeń za długoletnią i wyróżniającą się służbę funkcjonariuszom więziennictwa. Gratulacje tak odznaczonym, jak i wszystkim pracownikom służby więziennej złożył w liście okolicznościowym prezydent Paweł Gulewski, który wręczył jego zastępca Adam Szponka.

Podczas spotkania przypomniano także historię jednego z najbardziej charakterystycznych toruńskich budynków – Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Inowrocławiu, który do 2018 r. pełnił funkcję aresztu śledczego. Budynek służy więziennictwu od 160 lat. Jednostka  przeznaczona jest dla mężczyzn, zarówno  tymczasowo aresztowanych, jak  i skazanych - młodocianych, odbywających karę po raz pierwszy oraz recydywistów penitencjarnych. W budynku jest 151 miejsc dla osób osadzonych. Oddział Zewnętrzny w ramach działań zmierzających do resocjalizacji i readaptacji społecznej skazanych realizuje - we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Edukacji i Profilaktyki Uzależnień oraz Stowarzyszeniem Na Rzecz Dobrych Praktyk Obywatelskich Patron – liczne programy psychokorekcyjne i psychoedukacyjne. Ponadto w ramach porozumienia podpisanego z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie cyklicznie organizowane są spotkania skazanych z pracownikami socjalnymi.  

Fot.: © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0