Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Toruń jako Miasto Przyjazne Dzieciom włączy się w celebrację Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka podświetlając most drogowy im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu na kolor UNICEF – cyjanowy niebieski.

20 listopada świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym roku obchodzić będziemy także 35. rocznicę podpisania Konwencji o prawach dziecka. Dokumentu, którego projekt w 1978 r. Polska przedłożyła Organizacji Narodów Zjednoczonych. Z tej okazji Kamila Raniszewska - przedstawicielka Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia koordynująca program UNICEF "Miasto Przyjazne Dzieciom" uczestniczyła na zaproszenie Rzecznika Praw Dziecka w debacie pn. 35 lat Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski w Warszawie.

W 1989 r. Konwencja o prawach dziecka została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych i dzisiaj zapewnia realizację, ochronę i poszanowanie praw dziecka.

Każdemu dziecku, niezależnie od pochodzenia, miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, przynależą takie sama prawa – prawa dziecka. 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka jest jednym z najważniejszych dni dla UNICEF, który zajmuje się prawami dzieci na całym świecie. To właśnie charakterystyczny dla tej organizacji kolor niebieski jest wykorzystywany 20 listopada do podświetlenia budynków – w tym Empire State Building w Nowym Jorku, opery w Sydney czy Bramy Brandenburskiej w Berlinie.

O prawach dziecka | UNICEF Polska – pomagamy dzieciom

Strona UNICEF o prawach dziecka: 35 lat Konwencji o prawach dziecka - UNICEF Polska /prawadziecka.org

Dla placówek edukacyjnych UNICEF Polska przygotował coroczną akcję edukacyjną „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF”. Rejestracja do akcji odbywa się na stronie: https://unicef.pl/mdpd2024 

Słuchajmy przyszłości! Każde dziecko ma prawo do wyrażania swojego zdania, bycia traktowanym poważnie i uczestnictwa w decyzjach, które wpłyną na ich teraźniejszość i przyszłość. Poszanowanie praw dziecka jest kompasem do urzeczywistnienia przyszłości, której wszyscy pragniemy.

fot. © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0