Manifesty Juliana Rosefelda
W Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” otwarta została wystawa „Manifesto” Juliana Rosefelda. Trzynastoekranowa instalacja video, w której główną role gra Cate Blanchett, to spojrzenie na najważniejsze manifesty artystyczne i filozoficzne XX wieku.
- Dla mnie jest to powrót do Torunia po 16 latach. „Manifiesto” chcieliśmy już pokazać 6 lat temu, ale wtedy do tego nie doszło. Cieszę się, że wreszcie udało nam zagościć w murach Centrum Sztuki Współczesnej – mówił na otwarciu wystawy autor Julian Rosefeldt. – Wystawa odnosi się do tego, co dzieje się obecnie w świecie. Świat jest podzielony, znowu szerzy się populizm. Wystawa mówi także o gniewie, ale to gniew młodych artystów, gniew kreatywny.
- Ten projekt zrealizowaliśmy z Julianem 10 lat temu. Jest to dzieło, w które zaangażowanych jest wiele różnych mediów. Tym samym jest to dzieło niezwykłe i myślę, że nie straciło ono na swojej aktualności. Uważam, ze przypowieść o prawdzie jest szczególnie ważna dzisiaj. Mam nadzieję, że wystawa się Państwu bardzo spodoba. Nalegam, żeby podczas zwiedzania odłożyć swoje telefony i wsłuchać się w to, co mówią poszczególne postacie – podkreślała aktorka Cate Blanchett.
W instalacji „Manifesto” Blanchett wciela się w 13 postaci – od punkowej wokalistki, przez gospodynię domową i naukowca, po bezdomnego mężczyznę. Każda z postaci wygłasza fragmenty najważniejszych manifestów ubiegłego stulecia autorstwa pisarzy, filozofów, malarzy, tancerzy, reżyserów oraz architektów. Wśród tekstów pojawiają się słowa Karola Marxa, Kazimierza Malewicza, Guillaume’a Apollinaire’a, Lars’a von Trier’a i wielu innych.
Julian Rosefeldt, znany ze swojego niepowtarzalnego stylu, w „Manifesto” zderza radykalne idee XX wieku z codziennością współczesnego świata. Przenosząc je w często nieoczekiwane konteksty, reżyser zręcznie testuje aktualność i siłę dawnych manifestów, ukazując zarówno ich rewolucyjny potencjał, jak i fragmenty, w których tracą na znaczeniu. Kreacje Blanchett, będące przykładem mistrzowskiego aktorstwa, hipnotyzują widzów, prowadząc ich przez różnorodne pejzaże – od industrialnych scenerii, przez ciasne mieszkania, aż po zimne, sterylne wnętrza instytutów badawczych czy backstage koncertu punkowego. Każdy z manifestów jest zaproszeniem do refleksji, odświeżającym spojrzeniem na świat wybudzającym z intelektualnego letargu. Dzieło przyciąga jednak uwagę nie tylko ze względu na aktorską wirtuozerię Cate Blanchett, kamera Christopha Kraussa, współtwórcy wizualnej strony projektu, perfekcyjnie uwypukla performatywny charakter „Manifesto”, prowokując widzów do przemyśleń nad sztuką, polityką i codziennością.
Ekspozycję można oglądać w CSW do 17 stycznia 2025 r.
Wystawa „Manifesto” to wydarzenie towarzyszące 32. edycji EnergaCAMERIMAGE. Kuratorem jest Marek Żydowicz, a organizatorem Fundacja Tumult we współpracy z CSW. Organizacja wystawy jest możliwa dzięki wsparciu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego i Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Gmina Miasta Toruń wsparła organizację wystawy dotacją celową w wysokości 150 tys. złotych dla CSW w Toruniu.
Fot. © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0