Mamy tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom

To już oficjalne! 15 listopada 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” prezydent Paweł Gulewski odebrał certyfikat potwierdzający nadanie Toruniowi, przez UNICEF Polska, tytułu „Miasta Przyjaznego Dzieciom”.

Jednym ze strategicznych celów miasta Torunia jest zapewnienie dzieciom jak najlepszych warunków do życia i rozwoju, co w praktyce przekłada się na realną implementację zapisów Konwencji o prawach dziecka i założeń programu UNICEF „Miasto Przyjazne Dzieciom”. 

– To bardzo ważne, że Toruń może się tym certyfikatem przez najbliższe dwa lata szczycić. Tytuł jest dużym zobowiązaniem w kontekście utrzymania wysokich standardów, ale również podkreślenia tego, że w sercu naszych polityk i strategicznych działań zawsze będą dzieci oraz młodzież – podkreśla Paweł Gulewski, prezydent Torunia i dodaje, że przed miastem stoją nowe wyzwania: – Od tej chwili ruszają nasze starania o to, żeby sprostać tym wszystkim wymogom, które nakłada na nas ten tytuł. Przez ostatnie dwa lata realizowaliśmy programy działań na rzecz dzieci i młodzieży. Zidentyfikowaliśmy sobie pola, przy których będziemy musieli zintensyfikować pracę. To jest: partycypacja, bezpieczeństwo, uczestnictwo dzieci i młodzieży w życiu Torunia, infrastruktura dedykowana dzieciom, przyjazne przestrzenie i placówki oświatowe.

To, że wręczenie tytułu „Miasta Przyjaznego Dzieciom” odbyło się 15 listopada br. nie jest przypadkowe:

– Za kilka dni będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, upamiętniający uchwalenie 35 lat temu Konwencji o prawach dziecka. Tym bardziej cieszy, że Toruń dołącza do grona miast skutecznie wdrażających w życie zapisy tego niezwykle ważnego dokumentu – mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska. – Choć przez te lata w walce o prawa dzieci na świecie udało nam się wiele osiągnąć, doskonale wszyscy widzimy, że do pełnej realizacji jego postulatów mamy jeszcze daleko. Wraz z uzyskaniem tytułu Miasta Przyjaznego Dzieciom Toruń zrobił zdecydowany krok naprzód na tej drodze. 

Cała uroczystość odbyła się przy udziale uczniów Szkoły Podstawowej nr 24 im. Bohaterów Września 1939. Poza nimi w wydarzeniu wzięli udział: zastępczyni Prezydenta Miasta Torunia Dagmara Zielińska, Piotr Drążek – radny Rady Miasta Torunia, Małgorzata Skibicka – dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej, Iwona Muszyńska – dyrektor Wydziału Edukacji, Łukasz Nowak – dyrektor Toruńskiego Centrum Usług Wspólnych, a także przedstawiciele UNICEF Polska.

 

Jak Toruń został Miastem Przyjaznym Dzieciom?

1 czerwca 2021 roku miasto Toruń rozpoczęło starania o tytuł „Miasta Przyjaznego Dzieciom” nadawanego przez UNICEF Polska. Inicjatorem tych działań był Paweł Gulewski, ówczesny zastępca Prezydenta Miasta Torunia, który został przewodniczącym zespołu ds. przygotowania wniosku aplikacyjnego GMT do Programu UNICEF „Miasto Przyjazne Dzieciom”.

Udział w Programie UNICEF Polska to proces, który wymaga stałego zaangażowania, w szczególności społecznego i lokalnego. W tym celu, zgodnie z założeniami Programu, toruński samorząd zrealizował szereg prac i analiz, a do najważniejszych z nich zaliczyć należy przeprowadzenie diagnozy sytuacji życia dzieci w mieście i na jej podstawie opracowanie dokumentu „Działania miasta Torunia na rzecz dzieci i młodzieży w 2022 r. oraz plan działań na 2023 r.”. 

W efekcie pozytywnej oceny działań miasta Torunia na rzecz dzieci i młodzieży realizowanych w 2022 r. oraz planu  na 2023 r., 9 maja 2023 roku nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia o przystąpieniu miasta do Programu. 

Jako miasto kandydujące, przystąpiliśmy do realizacji drugiego etapu tj. implementacji programu, który zakończył się oceną realizacji zadań opisanych w dokumencie „Działania miasta Torunia na rzecz dzieci i młodzieży realizowane w 2022 r. oraz Plan działań na 2023 r.”. Podejmowane w ramach Programu działania wpisały się również w tworzenie atrakcyjnych warunków życia dla młodych ludzi, zapewniających im dostęp do usług społecznych i zdrowotnych wysokiej jakości, szkolnictwa i opieki dla najmłodszych. Utworzona Młodzieżowa Rada Miasta umożliwia młodym autonomiczny rozwój oraz partycypowanie w kulturze, sporcie i rekreacji. W sierpniu 2024 roku Kapituła Programu podjęła decyzję o nadaniu miastu Toruń tytułu Miasto Przyjazne Dzieciom.

Miasto Przyjazne Dzieciom to tytuł, który wiąże się ze szczególnym zobowiązaniem. Certyfikat jest przyznawany na dwa lata przez UNICEF Polska, od tego roku we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Dziecka. Miasto będzie musiało udowodnić, że wciąż na ten tytuł zasługuje i realizować bieżące oraz wdrażać kolejne elementy polityki rodzinnej, by przejść pozytywnie kolejną certyfikację. 

Program Miasto Przyjazne Dzieciom to międzynarodowa inicjatywa UNICEF istniejąca od 1996 r. Program działa w 45 państwach obejmując swoim zasięgiem ponad 4 000 miast na całym świecie, m.in.: Paryż, Lyon, Cannes, Poczdam, Kolonia, Aberdeen, Londyn, Newcastle, Quebec, Baden, Bern. W Polsce w programie uczestniczy obecnie 14 miast: Gdynia, Sopot, Kraków, Poznań, Toruń, Konin, Grodzisk Mazowiecki, Opole, Lubliniec, Kwidzyn, Rybnik. Bolesławiec, Bydgoszcz, Bielsko-Biała.

Program opiera się na trzech filarach: zaangażowaniu samorządu (przeprowadzenie zmian wewnątrz struktur administracyjnych), zaangażowaniu dzieci (bezpośrednie włączenie dzieci w życie miasta) oraz zaangażowaniu partnerów (włączenie lokalnej społeczności w budowę środowiska przyjaznego dzieciom). Tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom przyznawany jest na dwa lata, po których następuje ponowna ocena prowadzonych działań i sprawdzenie czy miasto spełnia wszystkie wymagane kryteria. 

Unicef Polska

Więcej informacji: https://unicef.pl/wspolpraca/miasto-przyjazne-dzieciom

Do pobrania:

Program obchodów uroczystości nadania Toruniowi tytułu „Miasta Przyjaznego Dzieciom”

fot. © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0