Pocztowym traktem
Z ulicy św. Józefa wyruszy w środę 6 listopada 2024 r. kolejna wycieczka piesza dla seniorów z cyklu "60+ z PTTK". Spotkanie uczestników o godz. 10.00 na przystanku MZK "Szpital Bielany". Dojazd autobusami MZK linii nr 10, 11, 26, 32, 34 i 40.
Organizatorem spaceru jest Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu. Długość przejścia wyniesie ok. 5 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Teresa Karasiewicz.
Tematem wyprawy będzie historia poczty cesarsko-pruskiej w Toruniu, w tym kolejnych jej siedzib na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes Oddziału Miejskiego PTTK, pierwszy budynek poczty w tym miejscu istniał od początku lat 60. XIX wieku, następnie wyburzony i zastąpiony w latach 1881-1892 nowym gmachem w stylu neogotyckim projektu Johannesa Otzena. Od maja 1880 r. przebudową kierował p. Kobielski. Biura pocztowe tymczasowo przeniesiono do budynku pocztowego przy Bäckerstrasse (obecnej ul. Piekary). Równolegle do prac związanych z przebudową budynku poczty trwały roboty związane z układaniem kabli telegraficznych wzdłuż ul. Ducha św. w kierunku Wisły. Nowy gmach poczty został oddany do użytku 7 listopada 1881 r. Rozwój poczty spowodował, że już w 1892 r. podjęto decyzję o jego rozbudowie według projektu A. Brocke'go. W tym celu skarb państwa niemieckiego nabył sąsiadującą parcelę, na której znajdował się hotel "Sanssouci". Zburzono wówczas historyczny hotel i rozbudowano południową część gmachu poczty i telegrafu, zwieńczonego wieżą telegraficzną. 23 marca 1910 r. wybuchł pożar, który błyskawicznie opanował budynek, dach i wieżę, do której były doprowadzone druty telegraficzne, telefoniczne i przewody elektryczne. Po południu została odcięta wszelka telekomunikacja z Toruniem, a także wstrzymano ruch tramwajowy. Ogień strawił cały dach, który zapadł się do wnętrza, runęła również północna ściana gmachu uszkadzając sąsiednią kamienicę.
Fot. Fot. © UMT, autor: Małgorzata Litwin, licencja: CC BY-NC 4.0