Forum Toruńskiej Kultury
W CSW odbywa się Forum Toruńskiej Kultury - spotkanie przedstawicieli instytucji kultury, artystów, twórców, społeczników oraz wszystkich mieszkańców Torunia, dla których rozwój życia kulturalnego jest istotnym elementem codziennej rzeczywistości.
Jak powinna być zarządzana toruńska kultura, żeby była dostępna i bliska mieszkańcom? W jaki sposób wspierać działalność kulturalną? Odpowiedzi na te pytania, jak i wiele innych dotyczących tego obszaru zagadnień, pojawią się podczas Forum Toruńskiej Kultury, które odbywa się 29 października 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele instytucji kultury, artyści, twórcy, społecznicy oraz zainteresowani mieszkańcy Torunia. Wśród gości są obecni m.in. prezydent Paweł Gulewski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz wraz z radnymi, a także Dorota Raczkowska, kierowniczka Referatu do Spraw Społecznych Projektów Kulturalnych Urzędu Miasta Gdańska.
- Dla życia kulturalnego w mieście jest to niebywałe wydarzenie, które nas powinno ukierunkować w kontekście priorytetów. Interesuje nas dywersyfikacja tego, gdzie kultura jest tworzona, będziemy zastanawiać się, czy ma to być rzeczywiście zespół staromiejski jako centrum wydarzeń, czy jednak nie warto spróbować wykorzystywać inne obszary miasta. Druga kwestia jest istotna dla nas jako organu wykonawczego – w jaki sposób mamy zarządzać instytucjami kultury – mówił prezydent Paweł Gulewski podczas otwarcia Forum Toruńskiej Kultury.
Transmisja z Forum Toruńskiej Kultury w serwisie YouTube:
Gościem specjalnym inauguracji wydarzenia był Romuald „Wicza” Pokojski, twórca Teatru Wiczy związany przez lata z Toruniem, aktualnie działający w Gdańsku. Jako osoba przez lata związana z Toruniem przedstawił swoje spojrzenie na kulturę obecną w mieście. – Kultura nie może być tylko pięknym słowem w strategii. Kultura to obowiązek miasta wobec swoich mieszkańców, realna siła budująca wspólnotę – tłumaczył Romuald „Wicza” Pokojski.
Wśród zaproszonych gości biorących udział w dyskusjach są m.in. prof. Tomasz Szlendak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kafka Jaworska – dyrektorka festiwalu Tofifest, Krzysztof Wachowiak – prezes Fundacji Nie.Art, Robert Małecki – toruński pisarz powieści kryminalnych czy też Danetta Ryszkowska-Mirowska – dyrektorka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej.
W ramach Forum odbywają się panele tematyczne, stoliki warsztatowe oraz otwarte dyskusje, będące wymianą poglądów na temat tego, jak w przyszłości ma wyglądać toruńska kultura. To rozmowa o nowych kierunkach rozwoju, wyzwaniach oraz możliwościach współpracy pomiędzy lokalnymi organizacjami kulturalnymi a mieszkańcami miasta. Znajdzie się w nich miejsce także na rozważania o kulturze studenckiej, jak i tej tworzonej z myślą o najmłodszych.
Forum Toruńskiej Kultury jest transmitowane na kanale You Tube.
Internetowym rozwinięciem wydarzenia jest dedykowana strona internetowa, www.rozmawiamyokulturze.pl, która umożliwia mieszkańcom wzięcie aktywnego udziału w kształtowaniu toruńskiej polityki kulturalnej. Za pośrednictwem strony można wypełnić ankietę, która pozwoli wyłonić najciekawsze wydarzenia, a także zaproponować nowe, które będzie można wpisać do kulturalnego kalendarza Torunia.
Fot. © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0