85. rocznica pierwszych straceń na Barbarce
W niedzielę 27 października 2024 r. w Miejscu Pamięci Narodowej na Barbarce odbędzie się coroczna uroczystość upamiętniająca pomordowanych w 1939 roku.
Uroczystości upamiętniające rzesze ofiar pochodzących z Torunia i okolic rozpoczną się mszą św. o godz. 13:00 w Miejscu Pamięci Narodowej na Barbarce. Następnie odbędzie się uroczystość patriotyczna pod pomnikiem Ku czci Pomordowanych na Barbarce połączona ze złożeniem przez asystę wojskową jednej symbolicznej wiązanki kwiatów. Po uroczystości usłyszymy utwory patriotyczne w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Toruniu.
Darmowy autobus MZK na Barbarkę odjedzie z pl. św. Katarzyny (przystanek przy CKU) o godz. 12:20, natomiast powrotny z Miejsca Pamięci Narodowej bezpośrednio po uroczystości.
Organizatorami wydarzenia są: Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski, Dowódca Garnizonu Toruń płk Roman Piotrowski, proboszcz parafii p.w. św. Antoniego ks. Wojciech Miszewski.
Kliknij, aby powiększyć
Coroczne październikowe nabożeństwo w Miejscu Pamięci Narodowej, odprawiane w rocznicę pierwszych straceń po wybuchu wojny w 1939 r., upamiętnia ofiary Barbarki, pobliskiego Przysieka i żwirowni leśnictwa Olek. Byli to przedstawiciele miejscowych elit społecznych, naukowych i gospodarczych: naukowcy, urzędnicy, nauczyciele, duchowni, harcerze. Ludzie ci stracili życie w ramach zaplanowanej i konsekwentnie przeprowadzonej hitlerowskiej akcji „Inteligencja”, zwanej także zbrodnią pomorską 1939 r. Wielka akcja eksterminacyjna na Barbarce rozpoczęła się dokładnie 28 października 1939 r. i trwała przez wiele tygodni. Tylko pierwszego dnia tego dramatu w tym lesie zginęło 130 Polaków, a łącznie szacuje się, że nawet 600-1000 osób. Po ekshumacjach przeprowadzonych po wojnie udało się ustalić jedynie 300 nazwisk pomordowanych.
Fot. © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0