By świat był zielony i niebieski

W toruńskiej Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka można oglądać prace dzieci i młodzieży z całego świata, nadesłane na 22. biennale „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”. Gościem uroczystego otwarcia ekspozycji 18 października 2024 r. był zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka.

Postępujące zmiany klimatyczne - susze na przemian z powodziami, trąby powietrzne i tropikalne upały - są dziś tematem numer jeden na całym świecie. Dlatego idea toruńskiego konkursu, organizowanego od wielu lat przez świętującą jubileusz 60-lecia istnienia Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka wybrzmiewa dziś szczególnie mocno, a jego tytuł staje się apelem o działania na rzecz zagrożonej przyrody, której przecież jesteśmy częścią. Jednak prace nadsyłane przez młodych ludzi z całego świata nie tyko zwracają uwagę na problemy, ale też niosą nadzieję, że kolejne pokolenie bardziej odpowiedzialnie będzie czerpać z zasobów Ziemi.

Na tegoroczny ekologiczny konkurs nadeszło 7111 prac z 40 krajów z Europy, Azji i obu Ameryk. Wystawa obejmuje 810 dziecięcych dzieł, wybranych przez międzynarodowe jury. Wśród nich 80 zostało wyróżnionych nagrodami. Są to prace wykonane w różnych technikach, takich jak malarstwo, rysunek, grafika czy ceramika. Oprócz tytułowej zieleni i niebieskości zwiedzający zobaczą tu całą paletą kolorów i dostrzegą, jak piękny może być nasz świat.

18 października 2024 r. laureaci konkursu odebrali nagrody z rąk zastępcy prezydenta Torunia Adama Szponki i członka zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Marka Wojtkowskiego. Nie zabrakło uroczystej oprawy, części artystycznej i wspaniałego tortu, pokrojonego przez Dariusza Delika, szefa Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka.  

Warto dodać, że oprócz autorów prac nagrodzono również placówki opiekujące się młodymi artystami. W tym roku uhonorowano Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku, Painting for Children at Alliance Francaise de Dhaka z Bangladeszu oraz Otwartą Strefę Twórczą w Grucznie. Ekspozycja czynna będzie do 2 grudnia w siedzibie Galerii przy Rynku Nowomiejskim, zaś do końca roku w filii w Młynie Kultury.

Fot. © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0