Młodzieńcze nuty
Hej, flisacza dziatwo! – hasło wzięte z rozbrzmiewającej niegdyś z wieży ratusza pieśni towarzyszy IV Festiwalowi Młodej Muzyki. Na jego wydarzenia zaprasza 15-25 października Pomorskie Towarzystwo Muzyczne. Będzie to okazja do posłuchania młodych zdolnych artystów, a także zupełnie nowych kompozycji.
„Festiwal będzie promował polską twórczość współczesną i skupi się na prezentacji młodych kompozytorów oraz artystów związanych z regionem kujawsko-pomorskim, a także na pielęgnowaniu pamięci o toruńskich twórcach kultury” – informuje jego inicjatorka Magdalena Cynk. W związku ze świętowaniem Roku Flisactwa w Toruniu (110 lat temu odsłonięto pomnik flisaka), nie zabraknie akcentów związanych z tym tematem. Pieśń flisacza stanie się inspiracją dla wielu prezentowanych utworów. Koncerty przyniosą zatem wykonania nowej muzyki, utworów klasycznych, nie zabraknie też akcentów elektroakustycznych i jazzowych. Będzie można posłuchać wielu wykonawców toruńskich, choć nie tylko.
Młodzi artyści zaprezentują się m.in. podczas pierwszego koncertu, 15 października. Usłyszymy laureatów II Konkursu Młodych Talentów oraz zespoły i orkiestry złożone z uczestników warsztatów Wakacje Muzyczne z Pasją. 18 października wieczór „Flisacze opowieści” wypełnią współczesne i dawniejsze utwory w wykonaniu Kolejne wydarzenia przyniosą prezentacje nowych kompozycji, w tym m.in. prawykonania utworów Magdaleny Cynk, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Piotra Komorowskiego, Marii Krzemień, Adama Falenty i Zuzanny Koziej. Upamiętnione zostaną również ważne postacie toruńskiej kultury, których nie ma już wśród nas. Będzie więc koncert poświęcony charyzmatycznej animatorce kultury Agnieszce Dąbrowskiej, nauczycielowi waltorni Ksaweremu Walaszkowi, zaś finałowy wieczór muzyczny z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej dedykowany będzie wiolonczeliście Pawłowi Pędrasikowi. Poza koncertami zaplanowano również wystawę pamięci toruńskiej fotograficzki Alicji Piotrowskiej, spotkanie z dyrygentką Agnieszką Franków-Żelazny oraz warsztaty muzyki jazzowej.
Na wydarzenia, na które w większości wstęp jest wolny, organizatorzy zapraszają do Dworu Artusa, Od Nowy, Zespołu Szkół Muzycznych, sali na Jordankach oraz do Zamku Bierzgłowskiego.