Porozmawiajmy o Winnicy

Nie dla zabudowy mieszkaniowej. Tak dla terenów zielonych i rekreacyjnych. Jakie rozwiązania przyjmiemy? O tym zadecydują mieszkańcy w ramach konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania Winnicy, które rozpoczną się 12 października. 

Dla obszaru objętego konsultacjami społecznymi obowiązują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego z 2001, 2006 i 2010 roku. Plany przeznaczają ten teren pod zabudowę jednorodzinną, usługi i obszary zielone. 16 czerwca 2016 r. Rada Miasta Torunia podjęła uchwałę nr 343/16 o przystąpieniu do sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Winnica” dla terenów położonych w otoczeniu mostu gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Do projektu planu złożono liczne uwagi i w 2023 r. wstrzymano procedurę związaną z uchwaleniem miejscowego planu. 

W 2024 roku decyzją Pawła Gulewskiego, prezydenta Torunia, zrezygnowano z zabudowy mieszkaniowej na rzecz utrzymania  naturalnej zieleni, a jednocześnie uporządkowania terenu nad Wisłą. Teraz przyszedł czas na dyskusję z mieszkańcami.

- Bardzo się cieszę, że możemy rozpocząć kolejny etap dyskusji dotyczącej przyszłości, kierunków i sposobu zagospodarowania tego terenu, ale przede wszystkim propozycji wskazanych przez mieszkańców. Wszystko to z bardzo ważnym zastrzeżeniem, że na tym obszarze absolutnie nie planujemy zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Teren ma być przeznaczony na utrzymanie bardzo cennych przyrodniczo obszarów, które znajdują się na terenie Winnicy – mówi Prezydent Torunia Paweł Gulewski. - To muszą być zielone płuca tej części Torunia. Jestem przekonany, że po rozmowach z mieszkańcami będziemy mieli bardzo bogaty materiał kierunków i rekomendacji, dotyczących zagospodarowania tego obszaru. Chcielibyśmy, aby służył on kolejnym pokoleniom, był zieloną enklawą naszego miasta – podkreśla prezydent Torunia. 

Jak ostatecznie będzie wyglądać zachodnia część Winnicy? O tym porozmawiamy podczas konsultacji społecznych, które organizuje Fundacja Stabilo i Fundacja Toruńskiej Psychologii z udziałem przedstawicieli Gminy Miasta Toruń oraz pracowników Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. W ramach konsultacji odbędą się trzy spotkania i webinarium. 

Pierwsze spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę (12 października) o godz. 11:00 w Instytucie Psychologii UMK przy ul. Gagarina 39 w Toruniu. Podczas spotkania zostanie zaprezentowany konsultowany teren, jego historia, w tym najnowsza diagnoza jego zasobów i walorów przyrodniczych, cech charakterystycznych, jak również dotychczasowych propozycji zagospodarowania i wykorzystania obszaru.

Spotkanie poprowadzą: prof. Maria Lewicka (UMK), Łukasz Broniszewski (Fundacja Stabilo), Anna Lamers (Fundacja Kosmos), Katarzyna Krynicka-Szroeder (Wpływamy na Toruń), Joanna Żuchowska (Stowarzyszenie Wolna Winnica), Przedstawiciel/ka Miejskiej Pracownia Urbanistycznej.

Spotkanie będzie transmitowane online na Facebooku. 

Drugie spotkanie przyjmie formę spaceru badawczego na Winnicy. Poprowadzą go Maciej Nielipowicz (Wpływamy na Toruń) i Mariusz Warachim (Fundacja Zielone Kujawy). Uwagi i pomysły uczestników i uczestniczek zbiorą studentki i studenci psychologii UMK. Spacer rozpocznie się 19 października o godz. 11:00 w okolicach Młyna Trzeposz przy ul. Winnica 44. 

26 października o godz. 11:00 odbędą się warsztaty przyszłościowe, które przybiorą formułę dyskusji przy stolikach, przy których będzie można podzielić się pomysłami na zagospodarowanie tej części Torunia. 

Poniżej publikujemy mapę z oznaczeniem granicy terenu, który będzie konsultowany:

Kliknij w grafikę, żeby powiększyć

Mapa z granicą konsultowanego obszaru Winnicy.

Fot. © UMT 2024, autor: Marcin Centkowski, licencja: CC BY-NC 4.0