O raku naukowo i artystycznie
Medyczny, naukowy, ale i artystyczny wymiar nowotworów był 5 października 2024 r. tematem konferencji „Instrukcja Obsługi Raka” w Centrum Innowacyjnej Edukacji w Toruniu.
Po raz kolejny Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprosiło mieszkańców Torunia na interesujące wydarzenie popularnonaukowe, przybliżające na różne sposoby jeden z najbardziej aktualnych i powszechnych problemów zdrowotnych naszych czasów – choroby nowotworowe.
Wydarzenie, na które wstęp był bezpłatny, skierowane było do szerokiego grona osób zainteresowanych tematyką onkologiczną, m.in.: do studentów kierunków medycznych, specjalistów, grup podwyższonego ryzyka, osób cierpiących na nowotwór, czekających na diagnozę lub ich najbliższych oraz wszystkich pragnących poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie. Oprócz moderowanych paneli dyskusyjnych ze specjalistami można było skorzystać ze stoisk tematycznych i oferowanych tam materiałów informacyjnych, a także odwiedzić punkty badań mammograficznych czy samobadania piersi.
Organizatorzy zaproponowali też uczestnikom artystyczne spojrzenie na zagadnienie nowotworów w nurcie art & science. Można było wziąć udział w tworzeniu instalacji artystycznej pt. "Drzewo Życia" oraz obejrzeć wystawę fotograficzną pt. „Nowotwórczość – na styku nauki i sztuki”, przygotowaną przez Górnośląską Fundację Onkologiczną działającą przy Narodowym Instytucie Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.
Patronat Honorowy nad konferencją objęli: Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
Współorganizatorami wydarzenia były: Narodowy Instytut Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie, Oddział w Gliwicach oraz NZOZ Pracownia Genetyki Nowotworów w Toruniu.
Warto dodać, że w roku 2024 Gmina Miasta Toruń rozpoczęła realizację dwóch programów z zakresu profilaktyki nowotworów i chorób płuc:
"Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki raka płuc dla mieszkańców Gminy Miasta Toruń na lata 2024–2028” – skierowany w części diagnostycznej do mieszkańców w wieku 55-74 lata, nałogowych palaczy od ponad 30 lat. Corocznie z bezpłatnego udziału w programie skorzysta ok. 1500 osób. Informacje o rozpoczęciu rekrutacji do udziału w programie pojawią się w serwisie miejskim.
Z kolei do dziewcząt i chłopców w wieku 13 lat skierowany jest program szczepień przeciw HPV, który do 2022 r. był realizowany przez Gminę Miasta Toruń, a od czerwca 2023 r. został zastąpiony przez "Powszechny program szczepień przeciw HPV" w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia on bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV. W ramach refundacji dostępne są szczepionki 2 i 9-walentna.
Fot. © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0