Pamiętamy o bohaterach Państwa Podziemnego

27 września 2024 r. Toruń uczcił Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.

W ramach obchodów święta odbyła się pod obeliskiem poświęconym „Komendantom Okręgu Pomorskiego ZWZ–AK” na pl. św. Katarzyny uroczystość patriotyczna z odśpiewaniem hymnu państwowego, przemówieniami okolicznościowymi.  Złożono także - w asyście wojskowej - symboliczną wiązankę kwiatów w imieniu mieszkańców Torunia. - Dzień Polskiego Państwa Podziemnego to moment, gdy z najwyższym uznaniem wspominamy żołnierzy konspiracji. Wszystkich, którzy pod okupacją niemiecką i sowiecką nie zatracili ducha, ale wierząc, w odrodzenie Polski, w Jej wolność i prawo naszego narodu do niepodległości, postanowili trwać z bronią w dłoni, czcimy dziś i oddajemy honor mówił zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.

W wydarzeniu wzięły licznie udział poczty sztandarowe toruńskich szkół. O pielęgnowaniu pamięci wśród kolejnych pokoleń mówił Rafał Pietrucień: - Z dumą wspominamy nie tylko naczelnych komendantów i dowódców, ale każdego żołnierza. Przypominajmy młodym pokoleniom, że w warunkach terroru okupacyjnego działało podziemne szkolnictwo podstawowe oraz średnie, istniały uniwersytety i politechniki, wymiar sprawiedliwości, prasa i wydawnictwa, a nawet opieka socjalna. Żadne z państw okupowanych podczas II wojny światowej przez III Rzeszę nie zdobyło się na tak wielki wysiłek organizacyjny, na tak wielkie zdyscyplinowanie społeczeństwa wokół sprawy narodowej. Podobnie z resztą funkcjonały podziemne struktury państwowe na Kresach, pod okupacją sowiecką. 

O godz. 17:00 w Kościele Garnizonowym odprawiona zostanie msza św.

Organizatorami uroczystości są Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski i Prezes Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej Dorota Zawacka-Wakarecy.

Ustanowiony przez Sejm RP w 1998 r. Dzień Polskiego Państwa Podziemnego upamiętnia powołanie 27 września 1939 r. w okupowanej Warszawie organizacji konspiracyjnej - Służby Zwycięstwu Polski. To historyczne wydarzenie zapoczątkowało budowę Podziemnego Państwa Polskiego, uznawanego za fenomen w dziejach nie tylko II Wojny Światowej. Obok pionu wojskowego - Armii Krajowej i współpracujących z nią innych formacji Polski Walczącej, istotną rolę odegrał podziemny parlament - Rada Jedności Narodowej, a zwłaszcza rozległa, obejmująca cały obszar Rzeczypospolitej i obie okupacje, działalność Delegatury Rządu na Kraj. To ona stworzyła ogromny, nie mający odpowiednika nigdy i nigdzie aparat Polskiego Państwa Podziemnego - od spraw wewnętrznych, poprzez tajną oświatę i kulturę, wymiar sprawiedliwości, aż po komórki przygotowujące akty legislacyjne dla przyszłego niepodległego państwa.

Fot. © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0