Maturzyści na 100 procent

Czworo toruńskich licealistów, którzy zdali egzamin maturalny w 2024 r. na 100%, zostało laureatami i finalistami 9. edycji projektu "Matura na 100 Procent".

Ogólnopolski projekt „Matura na 100 Procent” ma na celu uhonorowanie i nagrodzenie tych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, którzy najlepiej w kraju zdali egzaminy maturalne. Jego organizatorami są Fundacja „Zawsze Warto” z Krakowa oraz Centralna Komisja Egzaminacyjna z Warszawy. Nad bezstronnością i przejrzystością w wyłonieniu najlepszych maturzystów czuwa Kapituła Projektu.

W roku szkolnym 2023/2024 w ramach projektu „Matura na 100 Procent” spośród 245 966 zdających egzaminy maturalne wyłoniono 230 finalistów, a spośród nich 24 laureatów. W tym gronie znalazło się czworo absolwentów z dwóch toruńskich liceów ogólnokształcących:

  • tytuł laureata zdobyli: Zuzanna Kawa i Mikołaj Napieralski (absolwenci Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu);
  • tytuł finalisty: Krzysztof Osmański i Hanna Sziling (absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu).  

Uroczystość wręczenia wyróżnień w tej edycji projektu odbyła się 20 września 2024 r. w Teatrze im. Wilama Horzycy, a jej gospodarzem był Piotr Całbecki, marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W imieniu prezydenta Pawła Gulewskiego listy gratulacyjne oraz upominki czworgu toruńskim maturzystom wręczył Adam Szponka, zastępca prezydenta miasta.
----------------------------------------------------------------------------------------------

Laureaci projektu:

Zuzanna Kawa – absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu

Wyniki z matury: 

  • egzaminy ustne: j. polski, j. angielski (100%);
  • egzaminy pisemne poziom podstawowy: język polski i język angielski - 100%. Z języka polskiego uczennica była zwolniona - laureatka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego;
  • egzaminy pisemne poziom rozszerzony: język polski, język angielski - 100% (uczennica zwolniona z egzaminów, ponieważ była laureatką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego);

Zuzanna jest także finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Historycznej [COPTIOSH], laureatką drugiego miejsca Miejskiego Konkursu Historycznego „Dzieje Torunia” (2022/2023). Uzyskała wyróżnienie w konkursie „Liga starożytnicza”, a także zakwalifikowała się do etapów okręgowych Olimpiady Historycznej oraz Olimpiady Języka Francuskiego. Absolwentka ULO jest także autorką serii książek kryminalnych dla dzieci i młodzieży, które ukazały się drukiem pod wspólna nazwą „Seria z Lupą” i zostały przełożone na języki obce (angielski, francuski, uzbecki, kirgiski, ukraiński, azerbejdżański, rosyjski, chiński).

Mikołaj Napieralski – absolwent Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu

Wyniki z matury:

  • egzaminy ustne: j. polski, j. angielski (100%),
  • egzaminy pisemne poziom podstawowy: język polski i matematyka - 100%. Z języka polskiego uczeń był zwolniony - laureat Olimpiady Literatury i Języka Polskiego,
  • egzaminy pisemne poziom rozszerzony: język polski, historia, historia sztuki - 100% (uczeń zwolniony z egzaminów, ponieważ był laureatem Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej, laureatem Olimpiady Artystycznej).

Mikołaj brał udział i zdobywał osiągnięcia również w Olimpiadzie Wiedzy o Prawie. Jest wiceprzewodniczącym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, działa również aktywnie w stowarzyszeniach młodzieżowych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, takich jak: Młodzi dla Kujawsko-Pomorskiego, Akademia Samorządów Uczniowskich czy też Nowa Generacja RP. Uczestniczył w procesie reaktywacji Młodzieżowej Rady Miejskiej Grudziądza, a także tworzenia Młodzieżowej Rady Powiatu Grudziądzkiego. Mikołaj interesuje się historią, szczególnie historią parlamentaryzmu w Polsce, historią sztuki, architekturą i sztuką okresu międzywojennego, a także prawem i polityką. Poza nauką interesują go także żeglarstwo, dawna polska filmografia oraz literatura piękna. Ulubioną maksymą ucznia, którą kieruje się w swojej działalności, jest: Per aspera ad astra (Przez trudności do gwiazd).

Finaliści projektu

Krzysztof Osmański – absolwent klasy o profilu humanistycznym I LO im. Mikołaja Kopernika w Toruniu 
Na zakończenie liceum został nagrodzony tytułem ,,Primus Inter Pares” za wysoką średnią na koniec roku szkolnego oraz tytułem ,,Spiritus Movens” za tworzenie i urozmaicanie życia kulturalnego szkoły. Był organizatorem oraz konferansjerem wielu spektakli wystawianych w „Jedynce” m.in. „Na pełnym morzu”, ,,Mikołaj Kopernik" w ramach obchodów roku Mikołaja Kopernika, „Młodzież Hanzy" w ramach Zjazdu Międzynarodowego Młodej Hanzy w 2023, licznych Comedy Night i wielu innych artystycznych przedsięwzięć. Zainteresowanie przedmiotami humanistycznymi przyniosło mu sukces na egzaminie maturalnym.

Hanna Sziling – absolwentka klasy o profilu medioznawczo-językowym I LO im. Mikołaja Kopernika w Toruniu 
Na zakończenie liceum została nagrodzona tytułem ,,Spiritus Movens” za ogromne zaangażowanie w życie społeczne szkoły poprzez tworzenie szkolnego Eko-klubu ,,Zielona Jedynka”, podejmującego szereg działań proekologicznych (m.in. pokaz mody ,,Z drugiej ręki” promujący ideę zero waste i niemarnowania ubrań). Była opiekunką Szafy Ubrań – miejsca, w którym młodzież może oddawać niepotrzebne ubrania i wymieniać je na nowe, dając im przy okazji drugie życie. Zaangażowała się w projekt ,,Jedynka schodzi na psy i koty”, w ramach którego organizowane były liczne zbiórki na toruńskie Schronisko oraz Kociniec – Koci Sierociniec w Toruniu. Brała udział również w międzynarodowej wymianie z programu Erasmus+ do Hiszpanii oraz w wielu przedsięwzięciach na terenie placówki, co korzystnie wpłynęło na wybór dalszej ścieżki edukacyjnej.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kandydatów do tytułu laureata projektu „Matura na 100 Procent” wyłaniania się spośród wszystkich absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, którzy:

- w danym roku po raz pierwszy zdawali egzamin maturalny organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną;
- przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych i do co najmniej dwóch egzaminów w części pisemnej na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym;
- z każdego egzaminu (przedmiotu) maturalnego uzyskali wynik co najmniej: 90% w liceum ogólnokształcącym i  85% w technikum, i  z co najmniej jednego przedmiotu maturalnego uzyskali wynik 100%.

Kandydaci spełniający powyższe warunki uzyskują tytuł  finalisty projektu, a spośród nich kapituła wyłania laureatów według następujących kryteriów:

•    liczba wszystkich wyników w stosunku do liczby wyników 100%,
•    liczba wyników 100%,
•    liczba wyników 100% z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym,
•    średnia arytmetyczna wszystkich wyników.
>>> Regulamin Projektu