Stypendia dla studentów uczelni toruńskich
Po raz kolejny studenci toruńskich uczelni wyższych mogą ubiegać się o przyznanie stypendium w ramach Miejskiego Programu Stypendialnego. Termin składania dokumentów mija 15 października 2024 r.
Stypendia będą przyznawane na zasadach określonych w uchwale nr 218/19 Rady Miasta Torunia z dnia 12 września 2019 r. w sprawie uchwalenia Miejskiego Programu Stypendialnego dla studentów toruńskich uczelni wyższych (Dz. Urz.Woj. Kuj-Pom poz. 4942 w dniu 19 września 2019 r.).
Uchwała określa warunki na jakich przyznawane będą stypendia na start oraz stypendia naukowe dla studentów toruńskich uczelni wyższych.
O stypendium na start może ubiegać się kandydat spełniający łącznie poniższe warunki:
- świadectwo ukończenia szkoły otrzymał nie wcześniej niż 24 miesiące przed datą rozpoczęcia studiów;
- uzyskał na świadectwie ukończenia szkoły średnią ocen nie niższą niż: 4,5 oraz posiada tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej zwalniający z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub 5,0 oraz posiada inne szczególne osiągnięcia wpisane na świadectwie ukończenia szkoły;
- zamieszkuje w Toruniu;
- w roku składania wniosku o przyznanie stypendium na start nie ukończył 26 lat.
O stypendium naukowe może ubiegać się student toruńskiej uczelni, jeżeli spełnia łącznie poniższe warunki:
- zaliczył co najmniej I rok studiów oraz każdy następny w terminie przewidzianym regulaminem uczelni;
- uzyskał w ostatnim roku studiów średnią ocen nie niższą niż 4,5 potwierdzoną przez uczelnię;
- nie powtarza roku;
- nie przebywa na urlopie, za wyjątkiem urlopu przysługującego na podstawie regulaminu uczelni w związku z macierzyństwem lub ojcostwem;
- studia drugiego stopnia podjął nie później, niż w okresie 12 miesięcy od daty zaliczenia studiów pierwszego stopnia;
- w ostatnim roku lub w ostatnich dwóch latach akademickich przed złożeniem wniosku o stypendium prowadził działalność naukową lub artystyczną mogącą wnieść wkład w rozwój nauki lub sztuki, przy czym za działalność taką uważa się w szczególności: autorstwo lub współautorstwo prac naukowych, innowacyjnych rozwiązań z zakresu dziedzin i dyscyplin naukowych, wynalazku lub wzoru użytkowego, publikacji książkowych, dzieł artystycznych, a także opracowań nieobjętych programem nauczania, udział w pracach naukowo-badawczych, współpracę naukową z innymi ośrodkami akademickimi lub naukowymi;
zamieszkuje w Toruniu; - w roku składania wniosku o przyznanie stypendium naukowego nie ukończył 26 lat.
Kopie dokumentów, załączonych do wniosku potwierdza za zgodność z oryginałem kandydat do stypendium.
Stypendia przyznawane są w zależności od środków finansowych zabezpieczonych na ten cel w budżecie Torunia.
Stypendia wypłacane są przez okres 9 miesięcy, od 1 października danego roku do 30 czerwca roku następnego. Wysokość stypendium wynosi 500 lub 600 zł miesięcznie, przy czym liczba stypendystów, którym przyznane zostanie stypendium w wysokości 600 zł, może stanowić co najwyżej 10% wszystkich przyznanych w danym roku stypendiów.
Studentowi kierunku, którego tok nauczania przewiduje zakończenie studiów w terminie wcześniejszym niż 30 czerwca, stypendium wypłaca się nie dłużej niż do ostatniego dnia miesiąca, w którym następuje zakończenie studiów.
Stypendia przyznawane są w trybie konkursu wniosków składanych przez kandydatów.
Wzór wniosku o przyznanie stypendium:
- na start stanowi załącznik nr 1 do wspomnianej powyżej uchwały,
- naukowego stanowi załącznik nr 2 do wspomnianej powyżej uchwały.
>>> Tekst uchwały i załączniki
Do wniosku należy załączyć również oświadczenie dotyczące przetwarzania danych osobowych – do pobrania wzór oświadczenia.
Miejsce składania wniosków: Punkty Informacyjne Urzędu Miasta Torunia lub przesyłka na adres Urzędu Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń, w kopercie z dopiskiem „Wydział Edukacji”.
Termin składania wniosków o przyznanie stypendium na rok akademicki 2024/2025: od 1 października do 15 października 2024 r.
O przyjęciu wniosku decyduje data wpływu do Urzędu Miasta Torunia. Wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrywane.Wnioski, które nie spełniają wymogów formalnych zostają odrzucone.Komisja nie ma obowiązku wzywania wnioskodawcy do uzupełnienia braków wniosku.
Fot. © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0