Pozytywny wynik kontroli przebudowy ciepłociągu

Znane są wyniki kontroli na terenie prac związanych z przebudową ciepłociągu pomiędzy Al. Solidarności a Wałami gen. Sikorskiego. Kontrolę przeprowadził Kujawsko-Pomorski Konserwator Zabytków przy udziale przedstawicieli Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

PGE Toruń prowadzi od końca maja 2024 r. prace związane z przebudową sieci ciepłowniczej w okolicy Zespołu Staromiejskiego w Toruniu. Podczas realizowanych prac przy przebudowie prowadzone są badania archeologiczne, zgodne z pozwoleniem wydanym przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w dniu 15.12.2023 r. Badania wynikają ze znajdujących się na terenie inwestycji reliktów archeologicznych (pozostałości po średniowiecznych budowlach). Obecnie prace archeologiczne prowadzone są w 4 miejscach: za CKK Jordanki, naprzeciwko Urzędu Marszałkowskiego, na Placu 4 czerwca 1989 (za pawilonem Piekarni Bartkowskich) i po wschodniej stronie Al. Solidarności. Zakończono prace archeologiczne i budowlane w pasie drogowym ulicy Wały Gen. Sikorskiego.

4 września 2024 r. została wykonana kontrola na terenie prowadzonych prac związanych z przebudową ciepłociągu (pomiędzy Al. Solidarności a Wałami gen. Sikorskiego). Kontrola prowadzona była przez Kujawsko - Pomorskiego Konserwatora Zabytków przy udziale przedstawicieli Narodowego Instytutu Dziedzictwa i, zgodnie z zawiadomieniem, dotyczyła  oceny przestrzegania ochrony zabytków i opieki nad zabytkami. Stronami kontrolowanymi były: PGE Toruń jako inwestor i firma archeologiczna Ciszak&Ciszak, wybrana w ramach wyboru wykonawcy inwestycji. 

W wyniku kontroli stwierdzono: W trakcie badań wykonywana jest dokumentacja fotogrametryczna, fotograficzna (stacjonarna i z dronów), skaning laserowy i rysunkowa, zgodna ze standardem jej wykonywania dołączonym do pozwolenia na badania.  Należy jednoznacznie stwierdzić, że w trakcie badań archeologicznych i realizacji inwestycji nie doszło do żadnego zniszczenia odkrytych reliktów architektury”. Na podstawie przeprowadzonej kontroli stwierdza się, że badania archeologiczne w części wykopów wykraczają poza zakres niezbędny dla realizacji inwestycji.

Przebudowa ciepłociągu w okolicy Zespołu Staromiejskiego poprawi bezpieczeństwo dostaw ciepła do mieszkańców Starówki, dzięki powstaniu nowego pierścienia ciepłowniczego, zasilającego dodatkowo wschodnią i centralną stronę Starego Miasta. Ponadto, dzięki przebudowie ciepłociągu, będzie możliwość podłączania blisko 50 kamienic na terenie Zespołu Staromiejskiego.

Zakończenie inwestycji planowane jest jesienią 2024 r.

Biuro Prasowe PGE
Fot. © UMT 2024, autor: Magdalena Winiarska, licencja: CC BY-NC 4.0