Dla rozwoju Torunia i regionu

Jednostki samorządu terytorialnego MOF Torunia złożyły łącznie 59 wniosków o dofinansowanie unijne w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.  

4 września 2024 r. w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia. Podsumowano na nim stan procesu aplikowania o środki UE w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jak wynika ze sprawozdania, na 167 zaplanowanych projektów jednostki samorządu terytorialnego MOFT złożyły do tej pory 59 wniosków o dofinansowanie. Obejmują one 41,1% przysługującej alokacji.

Podczas posiedzenia przyjęto też budżet Stowarzyszenia MOFT na rok 2025 oraz dokonano rewizji tegorocznych planów finansowych.

Rozmawiano też o aktualnej dyskusji na temat pozycji naszego regionu w "Koncepcji Rozwoju Kraju 2050" zaprezentowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Przedstawiciele powiatów i gmin obszaru MOFT poparli ideę zawartą w projekcie stanowiska Rady Miasta Torunia, dotyczącą dążenia do uznania Torunia i Bydgoszczy, tj. łącznie traktowanych obu miast stołecznych województwa, za metropolię ponadregionalną. - Tylko wspólnie mamy szansę uzyskać wyższy status, a co za tym idzie, większe środki na rozwój obu miast i całego regionu - podkreśla zastępca prezydenta Torunia Rafał Pietrucień.

Zastępca prezydenta Torunia Rafał Pietrucień i członkowie MOFT

Miejski Obszar Funkcjonalny Torunia (MOFT) składa się z 36 jednostek samorządu terytorialnego, tworzących jednocześnie Stowarzyszenie MOFT, którego celem jest wdrożenie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w perspektywie finansowej 2021-2027. Stowarzyszenie reprezentuje samorządy, współpracuje na rzecz integracji społeczno-gospodarczej Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia, dąży do zrównoważonego i równomiernego rozwoju gmin i powiatów w ramach MOFT oraz zachowania spójności terytorialnej, gospodarczej i społecznej w procesie metropolizacji obszaru.