W cienistej Finlandii
Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
Cienisty zakątek osiedlowy u zbiegu ulic Strzałowej i Artyleryjskiej powstał w listopadzie 2023 r. Urządzony został na niezagospodarowanym, zadrzewionym terenie, który był wcześniej gęsto zarośnięty tzw. podrostem i pozbawiony infrastruktury parkowej. Przy realizacji projektu zdecydowano się wykorzystać te naturalne walory i zachować jak największą ilość zastanej zieleni wysokiej, dlatego za temat przewodni parku kieszonkowego wybrano kraj o dużym zalesieniu czyli Finlandię.
Przestrzeń parku została podzielona na funkcjonalne strefy:
- strefę edukacji i zabaw (w północno-wschodniej części) - dla najmłodszych użytkowników, w otoczeniu drzew, z czytelnią plenerową „Dolina Muminków”, biblioteczką i ścieżką edukacyjną z ilustracjami i ciekawostkami na temat Finlandii.
- strefę wypoczynku i relaksu (w centralnej części parku) – z architekturą drewnianą: ławkami i huśtawkami w otoczeniu rabat, dużą altaną z częściowym zadaszeniem, stołem i ławkami oraz miejscem na rozłożenie koca na murawie.
- strefę integracji (rozproszoną po terenie część utwardzona) – miejsce wspólnych gier przy stolikach edukacyjnych (szachy/chińczyk) i gry posadzkowej w „klasy”.
Jak na Finlandię przystało, w parku odnajdziemy motywy oraz kolorystykę biało-niebieskiej flagi Finlandii. Posadzony świerk nawiązuje też do Laponii – symbolu świąt bożonarodzeniowych i świętego Mikołaja. W okresie zimowym można na nim powiesić ozdoby świąteczne, jak to miało miejsce w ubiegłym roku.
Do poszczególnych części parku prowadzą alejki parkowe z przepuszczalną dla wody nawierzchnią mineralno-gruntową. Główne ciągi komunikacyjne zaprojektowane zostały tak, aby były dostępne i przystosowane dla osób poruszających się na wózkach oraz z wózkami. Zadbano też o stojaki dla rowerów.
Zieleń tego parku to głównie nasadzenia drzew gatunków jarząb pospolity i świerk kłujący, krzewy hortensji i śnieguliczki oraz roślinność cieniolubna jak: brunera, runianka, bluszcz, barwinek, dąbrówka rozłogowa, funkia czy hortensje pnące.
Fot. © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0